'PKK'nın Almanya'daki kasası' için iddianame hazir

'PKK'nın Almanya'daki kasası' için iddianame hazir
'PKK'nın Almanya'daki kasası' için iddianame hazir
Almanya'da Federal Savcılık, PKK'nın 'Avrupa Ekonomi ve Malî Bürosu'nun yönetimini devraldığı öne sürülen Türk vatandaşı Abdullah S. hakkında hazırladığı iddianameyi tamamladı

Almanya'da Federal Savcılık, 2005-2007 yılları arasında PKK 'nın Kuzey Irak'taki yönetimi içerisinde yer aldığı, 2012 yılı Mart ayında örgütün ' Avrupa Ekonomi ve Malî Bürosu'nun yönetimini devraldığı öne sürülen Türk vatandaşı Abdullah S. hakkında hazırladığı iddianameyi tamamlayarak mahkemeye sundu.

KOD ADI ‘HAMZA’

Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle, Karslruhe'deki savcılığın Abdullah S.'yi 'Hamza" kod adı ile Haziran 2003'ten Haziran 2004'e kadar Almanya'dan PKK'nın Avrupa çapındaki mali faaliyetlerini yönetmekle suçlandığını bildirdi. Abdullah S.'nin bağış ve aidat topladığı, organizasyonlar düzenleyerek, partinin propaganda materyallerini satarak PKK için para temin ettiği belirtildi. Abdullah S.'nin düzenlenen gösterilere yeterli sayıda katılımın olmasını sağladığı, kendi kadrosundan kimin eğitim çalışmalarına veya toplantılara katılacağına karar verdiği de öne sürüldü. Şüphelinin Mayıs 2005'ten Haziran 2007'ye kadar Kuzey Irak'taki PKK yönetimi içerisinde yer aldığı, 2010 yılının Mart ayında PKK'nın Avrupa Ekonomi ve Malî Bürosu'nun yönetimini devraldığı ifade edildi.

AB polis teşkilatı Europol'ün geçen yıl açıkladığı raporda Avrupa, finansman, terör eğitimi ve propagandası açısından PKK'nın lojistik destek üssü olmayı sürdürüyor. Raporda PKK'nın Avrupa ve dışında uyuşturucu ticareti yapmak gibi suçlarla 20 milyon euro gelir sağladığı da yer aldığı ifade edildi.(dha)