PKK'nın 'haraç suikastı' son anda engellendi

PKK'nın 'haraç suikastı' son anda engellendi
PKK'nın 'haraç suikastı' son anda engellendi
Fransız basını, haraç vermeyen bir işadamını öldürmek üzere olan 5 PKK'lının düzenlenen operasyonla yakaladıklarını yazdı.

Engin AKGÜRBÜZ


LYON - Fransa ’nın Nice kentinde yayımlanan Varmatin gazetesi, Fransa’da yaşayan Kürt asıllı bir işadamının, sözde "Devrim vergisi" adı altında istenen haracı vermediği için kendisini ölümle tehdit eden PKK ’lıları ihbarı üzerine savcılık harekete geçtiğini yazdı.

Paris anti-terörizm savcılığının talimatı üzerine harekete geçen Marsilya ve Toulon şehirleri asayiş polisleri, Marsilya’da PKK’ya bağlı oldukları iddia edilen 3 kişiyi gözaltına aldı.

Yapılan istihbaratları değerlendiren Marsilya polisi diğer 2 terör zanlısını da Marsilya’yı, Dragignan’a bağlayan A8 otobanının Dragignan çıkışındaki gişelerde yakaladı. Otobanda polislerden kurtulmak için kaçmaya başlayan zanlıların otomobili gişelerde geniş önlem alan polislerden kaçamadı. Yapılan aramada polisler arabanın içinde şarjörü dolu bir silah buldu.

Paris anti-terörizm savcısı Thierry Fragnoli ve David Benichou tarafından Paris’e getirilen terör zanlılarının 20-30 yaşlarında oldukları ve birinin Alman vatandaşı olduğu bildirildi.

Mahkemeye çıkarılan zanlılardan 4’ü cinayete teşebbüsten tutuklanırken, birinin sorgusunun sürdüğü öğrenildi. (dha)


  ETİKETLER:

  PKK

  ,

  Fransa

  ,

  İddia

  ,

  dolu

  ,

  Devrim

  ,

  silah