Polis muhbirini öldüren adam idam edildi

Polis muhbirini öldüren adam idam edildi
Polis muhbirini öldüren adam idam edildi
ABD'nin Texas eyaletinde bir polis muhbirini öldürmekten ölüme mahkum edilen idam mahkumunun cezası zehirli iğneyle infaz edildi.

Marvin Wilson adlı 54 yaşındaki mahkum, Kasım 1992'de Jerry Williams adlı polis muhbirini öldürmekten suçlu bulunarak idam cezasına çarptırılmıştı. Mahkeme kayıtlarında, Wilson'ın polisin evinde 24 gram kokain ele geçirmesinden 5-6 gün sonra kendisini polise ihbar etmekle suçladığı Williams'ı bir arkadaşı ile birlikte kaçırarak dövdükten sonra öldürdüğü bildirildi. Kayıtlarda Wilson'ın arkadaşı Andrew Lewis'in, Willams'ın kaçırılmasına ve dövülmesine yardım ettiği ancak maktulün Wilson'ın açtığı ateş sonucu öldüğü belirtildi. Wilson, zeka katsayısının idam edilme yeterliliğinin altında olduğu gerekçesiyle yaptığı itirazın Yüksek Mahkeme tarafından reddedilmesinden yaklaşık 2 saat sonra idam edildi. 

Wilson'nın avukatının Yüksek Mahkemeye yaptığı başvuruda, müvekkilinin 2004 yılında yapılan bir zeka testinde 61 olarak belirlenen zeka katsayısının idam cezasının verilmesine yeterli olarak kabul edilen 70'in altında olduğu gerekçesiyle idam cezasının durdurulması talep edilmişti. İdam cezasını veren alt mahkemeler ise, “yapılan sadece bir, muhtemelen de hatalı zeka testinin Wilson'ın zihinsel yetersizliği hakkında fikir veremeyeceği” ve “ iddia edilen zihinsel yetersizliğin daha sonraki yıllarda yapılan diğer test ve değerlendirmelerle desteklenmediği” yönünde görüş bildirmişti. Wilson'ın avukatı Lee Kovarsky Yüksek Mahkeme'de müvekkilinin lisan kullanma ve matematik yeteneğinin hiçbir zaman ilkokul seviyesinin üstüne çıkmadığını, okuma ve yazma yeteneğinin de ilkokul ikinci sınıf seviyesinin altında olduğunu belirtti.
Kovarsky, Wilson'ın kendi hesabını tutamadığını, faturalarını ödeyemediğini veya bir işte tutunamadığını savundu. 

Buna karşılık Texas eyaleti Başsavcı Yardımcısı Edward Marshall ise Wilson'ın küçük yaştan beri uyuşturucu satıcılığı, sokak kumarbazlığı ve suç faaliyetleri içinde bulunmasının, kendisinin parasını idare etme yeterliliğine sahip olduğunu gösterdiğini belirtti. Wilson, Texas eyaletinde bu yıl içinde cezası infaz edilen 7. idam mahkumu oldu. Texas eyaletinde bu yıl içinde gelecek aylarda cezaları infaz edilmeyi bekleyen 9 idam mahkumu daha bulunuyor. (AA)