Polis önce dövdü, sonra çıplak yürüttü

Polis önce dövdü, sonra çıplak yürüttü
Polis önce dövdü, sonra çıplak yürüttü
Batı Avustralya'da polis memurlarının 33 yaşında bir kadını dövdükten sonra polis merkezinde çıplak yürütmeleri tepki çekti.

RADİKAL – Batı Avustralya’da bir polis merkezinde, 33 yaşındaki bir kadının polisler tarafından dövüldükten sonra binada çıplak şekilde zorla yürütüldüğü ortaya çıktı. 7 Nisan 2013’te meydana gelen olay, parlamentoya rapor derleyen Suç ve Rüşvet Komisyonu tarafından sunuldu.

Russia Today’in haberine göre, raporda Joanne Martin olarak tespit edilen 33 yaşındaki kadının, polis memurları tarafından yalnızca havluya sarılı ve kelepçeli olarak istasyona sokulduğu görülüyor. Belgelere göre, tutuklaması sırasında ağır fiziksel şiddette maruz kalan kadının parmağının kırıldığı belirtiliyor. Raporda, bir polis memurunun, Martin’in parmağındaki yüzüğü almak isterken kadının parmağına ciddi hasar verdiği ifade edildi.

POLİS RAPORA KATILMADI

Martin’in ‘ kamu düzenini bozan davranış’ nedeniyle gözaltına alındığı, ancak “Polis merkezinde herhangi bir kişiye karşı tehdit oluşturmadığı” vurgulandı.

Öte yandan, polislerin davranış şekillerinin “yasalara uygun” olduğunu savunan Batı Avustralya Emniyet Müdürü Karl O’Callaghan rapora katılmadığının altını çizdi.


  http://www.radikal.com.tr/141952314195231

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  üzerinde düşünülmesi gereken bir durum - hamzaakyol

  belki bizim ülkemiz için bir lüks ancak, gelişmiş devletlerde kamu güvenliği sağlayan kişilerin yetki ve sorumlulukları ve aynı zamanda da güçleri ve bunların denetimi ciddi bir sorun. amerika gibi, avusturya gibi, almanya ya da ingiltere gibi gelişmiş ülkelerde, zaman zaman ortaya çıkan bu ve benzeri durumlar, bazen insanları şoka uğratıyor. silahlı bu güçlerin, yetki ve sorumlulukları aşması durumunda, karşılarında denetim mekanizmasının haricinde herhangi bir güç yok. hatta denetim mekanizmasında da pekçok kere "it iti ısırmaz" özdeyişi geçerli olabiliyor ve bu adamlar istediklerini yapabiliyorlar. çünkü karşılarındaki kişiler güçsüz bireyler. toplumsal infial uyandırabilecek olaylar haricinde bu kişiler istediklerini yapabiliyor. bu nedenle, gelişmiş ülkelerde bu tür kurumların denetiminin ötesinde, gücünün, toplumdaki medenileşmeyle ve tabii suç oranı ve suç türüne bağlı olarak kademeli olarak azaltılması gerekiyor. batıda bu konuyla ilgili bir çalışma var mı bilemiyorum. ancak karşıda ciddi bir düşman yokken büyük bir orduya sahip olmak demek, kendine "efendi" üretmek demektir. batıdaki olan olaylara biraz da bu açıdan bakmak gerekir.