Polisi protesto için havaalanında bomba patlattı

Polisi protesto için havaalanında bomba patlattı
Polisi protesto için havaalanında bomba patlattı
Çin'in başkenti Pekin'de bulunan uluslararası havalimanında, daha önce polis tarafından dövüldüğü için sakat kalan bir kişi protesto amacıyla el yapımı bomba patlattı. Olayda Ji Zhongxing isimli protestocu yaralandı.

PEKİN – Çin’in başkenti Pekin'de bulunan uluslararası havalimanında, daha önce polis tarafından dövüldüğü için sakat kalan bir kişi protesto amacıyla el yapımı bomba patlattı. Olayda Ji Zhongxing isimli protestocu yaralandı.

Beijing Capital İnternational Havalimanı'nın dış hatlar gelen çıkış kapısı civarında akşam saat 18.25'te (TSİ 13.25) bir patlama meydana geldi. Polis kaynakları, patlamanın failinin 1979 doğumlu Ji Zhongxing olduğunu ve barut kullanarak hazırladığı basit patlayıcı düzeneğini ateşlediği sırada yaralandığını kaydetti. Çin basınında çıkan haberlerde, patlama sonucunda saldırgan haricinde kimsenin yaralanmadığı ve yolcu trafiğinde herhangi bir aksama oluşmadığı belirtildi.


SOSYAL MEDYADA PROTESTO İDDİASI
Çin'in en büyük sosyal medya platformu Weibo'da patlama öncesi ve sonrası çekilen fotoğraflar paylaşılırken, patlamanın faili Ji'nin ülkenin güneyindeki Dongguan kentinde güvenlik güçleri tarafından dövülerek sakat bırakıldığı iddia edildi. Bazı Weibo kullanıcıları, patlama öncesi tekerlekli sandalyesinde görülen Ji'nin yıllardır uğradığı haksızlığa karşı sesini duyurmaya çalıştığını öne sürdü.


SADİ KAYMAZ / DHA