'Polisler, genç kadına tecavüz etti' iddiası

'Polisler, genç kadına tecavüz etti' iddiası
'Polisler, genç kadına tecavüz etti' iddiası
Ukrayna Nikolayev bölgesindeki bir grup polisin, 29 yaşındaki genç bir kadına tecavüz edip öldüresiye dövdüğü iddia edildi.

Ukrayna dört günden beri korkunç bir tecavüz olayını konuşuyor.

Hürriyet gazetesinden Nerdun Hacıoğlu’nun haberine göre 27 Haziran gecesi başından geçenleri ve şans eseri nasıl hayatta kaldığını anlatan Kraşkova, yerel karakolda görevli Yevgeniy Drijak ve Dmitriy Polişçuk adındaki polis memurları ile ilk olarak sokakta sözlü tartışma yaşadığını söyledi.

Kraşkova’nın başına gelenleri öğrenen Vradiyevka kasabası ahalisi geçtiğimiz Pazar günü ayaklandı. Polis karakoluna baskın düzenleyen kalabalık, iki polisin halka teslim edilmesini talep etti. Halk ayaklanmasının yeni bir linç olayıyla sonuçlanmaması için polis göz yaşartıcı bomba kullandı.

Polislerin daha sonra sokaktan bir taksi çevirerek kendisini kasabının kenar mahallesine götürdüğünü belirten kadın , “Kabus burada başladı. Saçlarımdan sürükleyerek beni boş ıssız bir alana götürdüler. Polislerden biri bana tecavüz ederken diğeri ağır bir cisimle başıma vuruyordu. Linç olayına beni buraya getiren taksi şoförü de katıldı. İkinci polis de bana saldırdığında bilincimi kaybetmişim. Herhalde öldüğümü düşünerek beni olay yerinde bıraktılar. Sonra kimin beni bulduğunu ve hastaneye nasıl getirdiğini hatırlamıyorum” dedi.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı olay ile ilgili soruşturma başlattı. Genç kadını bu hale getiren polislerden birinin bölge savcısının akrabası olduğu ortaya çıktı.

Çete haline gelen Nikolayev bölge polisi hakkında acil karar alan İçişleri Bakanı Vitaliy Zaharçenko, bölge polis şefi Valentin Parsenyuk’u görevinden aldı.

Olayda adı geçen iki polis tutuklandı ama yerel polis çetesi arkadaşlarını kurtarma girişiminden vazgeçmedi. Davanın ön soruşturma sürecinde bir dizi sahte tanık kullanılarak, iki polisin 27 Haziran akşamı başka bir yerde olduğu kanıtlanmaya çalışıldı. Davanın nasıl sonuçlanacağı şimdi herkes tarafından merakla bekleniyor.