Polonya'yı karıştıran fizik sorusu: Botun batmaması için kaç mülteci suya atılmalı?

Polonya'yı karıştıran fizik sorusu: Botun batmaması için kaç mülteci suya atılmalı?
Polonya'yı karıştıran fizik sorusu: Botun batmaması için kaç mülteci suya atılmalı?
Polonya'da bir fizik öğretmeninin öğrencilerine sorduğu fizik sorusu infial yarattı. Veliler öğretmenin istifa etmesini talep ediyor.

RADİKAL - Polonya’da bir fizik öğretmeninin öğrencilerine sorduğu problem, ülke çapında tartışmaya neden oldu. Öğretmenin öğrencilerinden çözmelerini istediği problem şöyle:

"Dört Suriyeli göçmen, botla Yunanistan’a doğru gitmektedir. Botun ebatları 1 metreye 2 metre, yüksekliği ise 20 cm’dir. Botun yoğunluğu da 800 kg/m3'tür. Mültecilerin her birinin 60 kg olduğunu varsayarsak,botun suyun yüzeyinde kalması, yani batmaması için kaç mülteciyi suya atmanız gerekir?”

BBC Türkçe'den Tarık Demirkan'ın haberine göre, öğrencilerden biri evde ailesine fizik öğretmeninin sorusunu anlattı. Anne okula gidip "Bu nasıl soru?" diye hesap sordu. Konu birden internet üzerinden Polonya gündemine damgasını vurdu. Polonya’nın doğusundaki Bialystoki şehrindeki bir özel okulda geçen bu olay ülke çapında tepkilere neden oldu.

AB: Mülteci krizinde Türkiye'siz çözüm mümkün değil

Fizik öğretmeni Grzegorz Nowik bunun üzerine basın karşısına çıktı.

'KÖTÜ BİR AMACIM YOKTU'

Fizik öğretmeni kötü bir amacı olmadığını, sadece öğrencilerin dikkatini çekebilmek için son zamanların güncel konusu olan "mültecileri" fizik problemine dâhil ettiğini söyledi.

Öğretmen, "Bir ağaç parçası suyun üzerinde hangi fizik kurallarına göre batmadan yüzer diye anlatsam, bu kimsenin ilgisini çekmezdi" dedi. Veliler ise bu tür "espriler" yapan bir öğretmenin çocuklarına verecek bir şeyi olmadığını belirtip istifa etmesini ya da okulun öğretmenin işine son vermesini talep ediyorlar.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği görevine İtalyan Filippo Grandi getirildi

İHTAR CEZASI VERİLDİ

Okul idaresi ise bir açıklama yaparak fizik öğretmeninin "esprisine" bir anlam veremediklerini bildirdi.

Müdür Yardımcısı Elzbieta Stasiewicz öğretmene ihtar cezası verildiğini ve bu tür bir davranışı tekrarlaması halinde de işine son verileceğini söyledi.

Kanada Ürdün, Lübnan ve Türkiye'den Suriyeli mülteci almak istiyor