Poroşenko'dan gazetecilere ülkeye giriş yasağı

Poroşenko'dan gazetecilere ülkeye giriş yasağı
Poroşenko'dan gazetecilere ülkeye giriş yasağı
Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, aralarında BBC, El Pais ve Russia Today çalışanlarının da bulunduğu çok sayıda gazeteciye Ukrayna'ya giriş yasağı getirdi.

RADİKAL – Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, birçok gazeteciye, “ulusal çıkarları tehdit ettikleri” gerekçesiyle ülkeye giriş yasağı getirdi! Yasaklanan gazetecilerin çalıştıkları kurumlar arasında BBC, El Pais, Die Zeit ve Russia Today’in video ayağı Ruptly bulunuyor.

Guardian’ın haberine göre, yaptırım listesine alınan kişilerden BBC’nin uzun zamandır Moskova muhabiri olan Steve Rosenberg ve prodüktör Emma Wells dikkat çekti. Cumhurbaşkanlığı sitesinden yapılan açıklamada, kişilerin “terörist eylemleri teşvik” nedeniyle de yaptırım listesine alındığı vurgulandı.

Putin: Kırım'ın geleceğine Kırım halkı karar verdi

BBC'DEN UKRAYNA HÜKÜMETİNE ÇAĞRI

Listede Rusya’nın geçen yıl Kırım’ı topraklarına bağlaması olayıyla bağlantılı kişilerin de bulunduğu ifade edilirken, BBC’nin yurt dışı editörlerinden Andrew Roy, “Bu medya özgürlüğüne utanç verici bir saldırıdır. Bu yaptırımlar tamamıyla uygunsuzdur ve BBC gazetecilerine karşı açıklanamaz önlemler alan Ukrayna hükümetine çalışanlarımızın isimlerinin derhal listeden çıkarılması çağrısında bulunuyoruz” sözleriyle duruma tepki gösterdi.

Poroşenko: Ukraynalılar ve Ruslar kardeş değildir

YAKLAŞIK 400 KİŞİ YER ALDI

Yaptırım listesinde Fransa , Yunanistan, İsrail, İspanya, İtalya, ABD , Rusya, Polonya, İsviçre, Almanya ve İngiltere ’den yaklaşık 400 kişi yer alıyor.

Zakharchenko: Donetsk Halk Cumhuriyeti asla Ukrayna'nın parçası olmayacak