Portekiz'de genel greve yüksek katılım

Portekiz'de genel greve yüksek katılım
Portekiz'de genel greve yüksek katılım
Portekiz'de iki büyük işçi sendikasının çağrısıyla bugün yapılan greve katılımın yüzde 80 olduğu bildirildi

MADRİD - Sendika yetkililerinden yapılan açıklamalarda, grevlerin özellikle toplu taşıma sektöründe etkili olduğu, fabrikalarda ve sağlık sektöründe de ciddi sorunlar yaşandığı ifade edildi.

Portekiz medyasında yer alan haberlerde, başkent Lizbon'da, metro, otobüs ve feribotların çalışmamasından dolayı şehir trafiğinin normalden çok daha yoğun olduğu belirtildi. Grevin tüm kamu sektörlerinde ve büyük fabrikalarda hissedildiği kaydedildi.

Ülkenin en güçlü işçi sendikaları UGT ve CGTP'den yapılan açıklamalarda, Başbakan Pedro Passos Coelho'nun iki yıllık iktidarı boyunca uygulanan ekonomi politikalarından dolayı 300 bine yakın kişinin işini kaybettiği savunuldu. Sosyal yardım sistemindeki kesintiler ve kapanan şirketlerden dolayı sayıları 1,5 milyonu bulunan işsizlerin hiçbir yardım alamadığını vurgulayan sendikalar, yüzde 18,3 olan işsizlik oranının yapılan kesintilerle daha da artacağı uyarısında bulundu.

Portekiz'de son iki yılda hükümetin uyguladığı kemer sıkma politikalarını protesto etmek için 4. kez genel greve gidildi.(AA)