'Première dame' yarışı giderek kızışıyor

'Première dame' yarışı giderek kızışıyor
'Première dame' yarışı giderek kızışıyor
Fransa'da cumhurbaşkanı adayları 22 Nisan'da yapılacak seçimlere hazırlanırken, müstakbel first lady'ler arasındaki yarış da giderek kızışıyor.
Haber: ESRA HAS / Arşivi

Fransa’da cumhurbaşkanı adayları 22 Nisan’da yapılacak seçimlere hazırlanırken, müstakbel first lady’ler arasındaki yarış da kızışıyor. Özellikle Halk Hareketi Birliği’nin (UMP) adayı ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin eski top model ve şarkıcı eşi Carla Bruni ile Sosyalist Parti ’nin adayı François Hollande’ın gazeteci sevgilisi Valérie Trierweiler arasındaki çekişme, bugünlerde Fransız basınında yoğun ilgi görüyor. Fransız kadın dergilerinin yaptığı anketlerde Carla güzelliği ve zarafetiyle öne çıkarken, Valérie ise eşi François ile güvenilir bir çift imajı çizerek Sarkozy’leri sollamış görünüyor. Öte yandan aşırı sağcı Ulusal Cephe’nin (FN) adayı Marine Le Pen ve komünist aday Jean-Luc Mélenchon ise Elysée Sarayı’nın dul adayları arasında. Seçilmeleri halinde, Fransa’yı first lady’siz bir dönem bekliyor. 

Carla siyasette pasif 
44 yaşındaki Carla, 4 yıldır Nicolas Sarkozy ile evli, iki çocuk annesi ve artık Fransa’nın ve dünyanın yakından tanıdığı biri. Sarkozy’nin önemli toplantılarında boy gösteren Carla, bazen dergi röportajlarına çıkıp Elysée Sarayı’ndaki yaşamını anlatıyor, bazense eşinin çok çalışmasından yakınıyor. Fransız haber dergisi Nouvel Observateur’e verdiği röportajda, ‘klasik bir first lady’den ziyade Lady Gaga’ya benzediğini’ söyleyen ve siyasetten anlamadığını vurgulayan Carla, “Nicolas bazen fikrimi soruyor ama ona fikir veremiyorum. Olabilecek en apolitik insanla karşılaştı” diyor. Siyasetteki pasifliği, UMP kulislerinde de eleştiriliyor ve kampanyada daha aktif rol alması isteniyor. Tanınmamak için peruk takarak Paris sokaklarını turlayan Carla, eleştiriler üzerine katıldığı birkaç miting dışında, kampanya kapsamında ilk kez nisan ayı başında Güney Fransa’da eşiyle birlikte bir hastane ziyaretinde boy gösterdi.
Carla 2008’de Nicolas ile evlendiğinde siyaset arenasında yeniydi, zira eski bir top model ve rock yıldızlarının kız arkadaşı olarak ünlülerin yaşam tarzına alışmıştı. Elysée’ye ilk geldiğinde Vanity Fair dergisine verdiği pozlarla konuşulan Carla, şimdi çocuklarıyla ilgilenen ve dizi seyreden sade bir ev hanımı portresi çiziyor. İtalyan asıllı first lady, zengin bir sanayicinin kızı olarak lüks bir hayat sürmüş ve ardından ünlü bir top model olarak dünyayı gezmişti. 

Valérie’nin mesleği avantaj 
Fransa’nın çok satan dergilerinden Paris Match’ın siyaset muhabiri olan ve Direct 8 kanalında söyleşi programı yapan Valérie Trierweiler ise 47 yaşında ve eski eşi olan Paris Match redaktörü Denis Trierweiler’den üç çocuğu var. Engelli olan babasını 21 yaşındayken kaybeden Valérie, kasiyer bir annenin beşinci çocuğu. Gazetecilikte yükselmek için bir hayli uğraştı.
1988’de tanışan Valérie ve Hollande, 2006’da başladıkları gizli ilişkilerini, Hollande’ın eşi Segolène Royal’den, Valérie’nin de Denis’den ayrılmasından sonra kamuoyuna açıkladılar. Hollande’ın adaylığından sonra Valérie, kendi dergisinde izinsiz haberi yapılınca ortalık karışmış; habere kızgınlığını Twitter’dan “Kendi derginde kapak olmak ne büyük bir şok! Fotoğraflar, iznim alınmadan ve bana haber bile verilmeden kullanıldığı için kızgınım” şeklinde yorumlamıştı. Öte yandan Sarkozy cephesinden Valérie’ye atılan ‘soğuk’, ‘sevilmiyor’, ‘düşes olarak bilinir’, ‘geçen seçimlerde Sarkozy’ye oy vermişti’ gibi laflar da cabası.
Medyada profesyonel olan Valérie, oyunun kurallarını iyi biliyor. Carla, podyumları mitinglerle takas ederken, seçimden ötürü siyaset yazılarına ara veren Valérie de hakkında çıkan yazılara alışmaya çalışıyor. Hollande’ın cazibe kozu olarak görülen ve medya-siyaset ilişkilerinde iyi olan Valérie, Hollande seçildikten sonra ona danışmanlık da yapacak gibi görünüyor, ancak first lady seçilse bile gazetecilikten vazgeçmeyeceğini söylüyor. Valérie sevgilisine desteğini ise “İstediğim şey faydalı olmak. Ona yeni bir bakış açısı sunuyorum. 20 yıllık gazetecilik geçmişime dayanan bir bakış açısı” cümleleriyle gösteriyor.
Aslında 2007 cumhurbaşkanlığı yarışında, adaylar tek başlarına değil, çift olarak ön plandaydı. O dönemde ikinci eşi Cécilia Sarkozy ile birlikte olan ve yine Elysée’ye talip olan Nicolas Sarkozy’nin karşısında, bugünkü rakibi Hollande’ın o zamanki sevgilisi, 4 çocuğunun annesi ve yine Sosyalist Parti’den çalışma arkadaşı olan Segolène Royal vardı. Ama o köprünün altından çok sular aktı; iki çift de ayrıldı. Bugünkü eşleri Carla ile Valérie ise kampanya sürecinde ön planda durmaktan imtina ediyor.
Şimdi seçim anketlerine göre Elysée’ye daha yakın görünen isim, müstakbel first lady Valérie Trierweller. Fakat François Hollande ile evli olmaması saraya giden yolda bir handikap olarak görülüyor. Şimdi Fransızların merak konusu, François ve Valérie’nin dünya evine girip girmeyeceği...


Carla güzelliğiyle, Valérie güvenilirliğiyle ön planda
Fransa’nın kadın internet sitelerinden aufeminin.com’un hazırladığı anketlere göre:
Stil potansiyeli: Carla: %85 – Valérie: %60
Cool duruş: Carla: %70 – Valérie: %60
Doğallık: Carla: %50 – Valérie: %80
Zarafet: Carla: %80 – Valérie: %70
Fransa’daki cazibesi: Carla: %75 – Valérie: %65
Fransız halkına yakınlık: Carla: %60 – Valérie: %50
Popülarite: Carla: %80 – Valérie: %50
Çift olarak güvenilirlik: Carla Bruni-Nicolas Sarkozy: %40 – François Hollande-Valérie Trierweiler: %80
First lady sorumluluğunu taşıma: Carla: %60 – Valérie: %70