Prensesin düşes unvanı geri alındı

Prensesin düşes unvanı geri alındı
Prensesin düşes unvanı geri alındı
İspanya Prensesi Cristina'nın 'Palma de Mallorca Düşesi' ünvanı, adının yolsuzluklara karışması nedeniyle iptal edildi.

RADİKAL - İspanya 'da adı yolsuzluk olaylarına karışan prensesin düşes unvanı iptal edildi. İspanya kraliyet sarayından yapılan açıklamada İspanya Prensesi Cristina'nın "Palma de Mallorca Düşesi" unvanının kralın talimatı ile iptal edildiği duyuruldu. Ancak bu karar kral ile prensesin arasının açılmasına yol açtı.

Kraliyet ailesinden dün akşam saatlerinde yapılan açıklama sonrası prensesin avukatı medya kuruluşlarına bir yazı göndererek düşeşlik kararının kralın emri ile değil prensesin isteği üzerine alındığını belirtti. Tarafları birbirine düşüren bu kavram kargaşasının arkasında 49 yaşındaki Cristina'nın şahsına verilen tüm unvanlardan kendi feragat etmediği sürece İspanya tahtının 6. sıradaki varisi olmaya devam etmesinin yattığı belirtiliyor.

Prenses sanık sandalyesinde!

BELGE İÇERİKLERİNDEN HABERSİZ OLDUĞUNU SÖYLÜYOR

Prenses Cristina'nın kraliyet ailesini eşinin devam eden yolsuzluk olaylarından dolayı daha fazla yıpratmamak için unvanları bir bir geri vermeye başladığı ancak kardeşi kralın bunu kendisi yapmış gibi göstererek ablası prensesi tahtın varislerinden biri olmasına devam etmesi için korumaya çalıştığı ileri sürülüyor.

İspanya'da seçimlere Podemos damga vurdu

İspanya monarşi tarihinde hakim karşısına çıkan ilk prenses olarak kayıtlara geçen Cristina kocası Iñaki Urdangarin’in şirketinde vergi usulsüzlüğü yaptığına dair iddialar nedeni ile bir süreden beri yargılanıyordu. Cristina, altına imza attığı birçok belgenin içeriğinden habersiz olduğunu savunmasına rağmen davaya bakan hakim prensesin suçsuz olduğuna inanmıyor. (Mehmet Çiftçi/DHA) 

İspanya'da kral tahtını oğluna devretti

Kraliçe ve Prenses'in maaşları kesildi