'Problemin kaynağı kaçaklar'

'Problemin kaynağı kaçaklar'
'Problemin kaynağı kaçaklar'
Dışişleri'ne göre Suriyeli mültecilerle ilgili sorun kamplarda kalması gerekirken kaçak yaşayanlardan kaynaklanıyor. Hatay'da 5-10 bin kaçak var.

Suriyeli mülteci kamplarına Hatay halkından gelen tepkiler sürerken ‘problemin kamplarda kalması gerekirken bu çağrıya uymayan kaçak mültecilerden kaynaklandığı’ belirtildi. Dışişleri Bakanlığı’nın kamplardan sorumlu koordinatörü Suphi Atan, sadece Hatay’da 5 ile 10 bin arasında ‘kaçak mülteci’ olduğunu belirtti. Atan kaçakların bir kısmının Türkiye ’ye yasadışı yollardan girdiğini bir kısmının ise kamplardan kaçıp kendi başlarına şehirde ev kiraladığını ya da akrabalarının yanında kaldığını kaydetti. Atan “Mülteci kamplarının yer değiştirmesi söz konusu değil ancak kaçak yollarla kamplardan ayrılmış ya da kaçak yollarla girmiş olan insanların kamplara davet edilme süreci devam ediyor” dedi. 

Kimse gönderilmeyecek 

Bu uygulamanın vize muafiyetinden faydalanarak Türkiye’ye girenler için olmadığını belirten Atan “Onların iyiliği için biz onları kamplara çağırıyoruz, yalnız kamplarda onlara yardım edebiliriz. Emniyet rakamlarına göre 5 bin ile 10 bin arasında insan Hatay’da, diğer illerde de var. Kilis’te 4 bin kadar, Şanlıurfa’da ve Gaziantep’te 8 bin kadar Suriyeli yaşıyor” dedi. Atan bunların hepsinin kaçak olmadığını belirtip ekledi: “Yasal olarak girenleri kamplara davet etmiyoruz. Vize muafiyeti çerçevesinde 3 ay iznine sahipler. Hiçbir Suriyeliye kaçak ya da legal girmiş olsun Suriye’ye iade gibi bir durum yok. Şu an itibariyle 81 bin 500 kişi var. Sınırda 10 bin kişilik bir grup vardı, kamplardaki inşaat süreci bittikçe onları da 500’er olmak üzere almaya başladık. ”

Suriye füzeleri Lübnan’a düştü 
Suriye’de ordu ile muhalifler arasında çatışmalar sürerken Suriye uçaklarının Lübnan sınırları içerisinde operasyon yaptığı öne sürüldü. Lübnanlı yetkililere göre Lübnan hava sahasına giren iki uçağın attığı 4 füze sınırdan 500 metre içerde Arsal yakınlarına düştü. Suriye ordusunun sınır bölgesinde silahlı muhalifleri takip ettiği öne sürüldü. Geçen haftalarda Lübnan ordusu sınırdan Suriye’ye silah sokmaya çalışan kişileri ele geçirmişti. Ordu, çatışmaların yoğun olduğu Halep’in Midan bölgesinde kontrolü sağladığını duyurdu. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre, dün ülke genelinde 41 kişi öldü.

Temas grubu Kahire’de toplandı
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin Suriye’deki krize siyasi çözüm bulunması amacıyla önerdiği ‘temas grubu’ dün dışişleri bakanları düzeyindeki ilk toplantısını Kahire’de yaptı. Mısır, İran, Suudi Arabistan ve Türkiye’den oluşan temas grubu toplantısında çözüme yönelik öneriler tartışıldı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, temasları çerçevesinde Mursi ile de görüştü. ( İSTANBUL / HURRIYET DAILY NEWS)