Protesto gösterisinde milletvekiline saldırı

Protesto gösterisinde milletvekiline saldırı
Protesto gösterisinde milletvekiline saldırı
Yunanistan'da 'Türkler Pontuslu Rumlara soykırım yapmadı' diyen bakanın protesto edildiği gösteride milletvekili saldırıya uğradı.

RADİKAL - Yunanistan'ın başkenti Atina'da, Yeni Demokrasi Partisi (ND) Milletvekili ve eski Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yorgos Kumuçakos, aşırı sağcı grupların saldırısına uğradı.

Pontuslu Rum derneklerinin, Yunanistan Eğitim Bakanı Nikos Filis'in, "Türkler Pontuslu Rumlara soykırım yapmadı" şeklindeki açıklamalarını protesto amacıyla Sintagma Meydanı'nda düzenlediği gösteriye katılan Kumuçakos'a, aşırı sağcı Altın Şafak Partisi (Hrisi Avgi) üyesi oldukları ileri sürülen bir grup, küfür ederek sözlü saldırıda bulundu.

"Serseri, hain politikacılar" diye sloganlar atan saldırganlar, daha sonra Kumuçakos'a su şişeleri fırlatarak tekme ve yumruklarla saldırdı. Yaşanan arbedede yumruk darbeleriyle yüzünden yaralanan ve elbiseleri parçalanan Kumuçakos, polislerin yardımıyla Parlamento'nun avlusuna sığındı.

'MİLLİ DAVALARA BÖYLE HİZMET EDİLMEZ'

54 yaşındaki Kumuçakos, olay sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, saldırının nedenini bilmediğini belirterek, "Ben yıllarca diplomat olarak Pontus davasına hizmet ettim. Bu şekilde milli davalara hizmet edilmez, sadece özel ve siyasi amaçlara hizmet edilir" dedi. "Bunu yapanlar cinayet işleyenlerdir" diyen Kumuçakos, "Onlar, ırkçılığın, yabancı düşmanlığının ve ülkenin siyasi ve sosyal yaşımında en aşırı olan şeylerin yayılmasını sağlayanlardır" şeklinde konuştu.

Pontuslu Rumların düzenlediği gösteride Altın Şafak Partisi'nden bazı milletvekilleri de katılmıştı. Neo-Nazi Altın Şafak Partisi'nin önde gelen üyeleri, iki yıl önce öldürülen rapçi Pavlos Fyssas cinayetini azmettirmek suçlamasıyla yargılanıyor.

FİLİS'TEN GEÇMİŞ OLSUN DİLEĞİ

Eğitim Bakanı Filis ise olayla ilgili yaptığı açıklamada, Kumuçakos'a geçmiş olsun dileğinde bulunarak, ND lideri Evangelos Meymarakis'in yaptığı açıklamalarla saldırganları kışkırttığını ileri sürdü.

O SÖZLER TEPKİYE YOL AÇTI

Yunanistan Eğitim Bakanı Nikos Filis, önceki gün katıldığı bir televizyon programında, "Türklerin Pontuslu Rumlara soykırım yapmadığı" yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Filis'in bu açıklamaları başta ana muhalefet ND olmak üzere, Yunan siyasi partilerin sert tepkilerine neden olmuş, Pontuslu Rum dernekleri, Filis'i Yunan milli çıkarları için "tehlikeli adam" olarak ilan etmişti. (AA/Hürriyet)