Provokasyon Almanya'ya sıçradı

Provokasyon Almanya'ya sıçradı
Provokasyon Almanya'ya sıçradı
Hz. Peygamber'e hakaret içeren film Almanya İçişleri Bakanı Friedrich, söz konusu filmin Almanya'da gösterilmesini engellemek istiyor.

Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, aşırı sağcı “Pro Deutschlad” partisinin internet sitesinde yer verilen, Hz. Peygamber'e hakaret içeren filmin, Almanya'da gösterilmesini engellemek istiyor.

Friedrich, Der Spiegel dergisine yaptığı açıklamada, “Pro Deutschland” partisinin internet sitesinde söz konusu filmin fragmanının yer almasını eleştirerek, bu tür grup ve organizasyonların Almanya'daki Müslümanları kışkırtmak istediklerini ve yangına körükle gittiklerini belirtti.

"YASAL YOLLARLA KARŞI ÇIKILMALI"

Pro Deutschland'ın Başkanı Manfred Rouhs'un filmi Berlin'de kamuoyuna açık bir yerde gösterme istemine tepki gösteren Bakan Friedrich, buna tüm yasal yollarla karşı çıkılması gerektiğini kaydetti.

Öte yandan aynı derginin internet sitesinde yer alan haberde, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle'nin İçişleri Bakanlığı'ndan “Kuran-ı Kerim yakma hadisesi” ile ilgili gündeme gelen ve söz konusu filme destek veren ABD 'li vaiz Terry Jones'ın ülkeye girmesinin durdurulmasını istediği belirtti.

Habere göre, Jones'ın aşırı sağcı “Pro Deutschland” ve “Pro NRW” gibi Müslüman karşıtı gruplar tarafından Almanya'ya davet edilmek istendiği kaydedildi. (aa)