Psaki'den Esad açıklaması: Onun için Suriye'de gelecek yok

Psaki'den Esad açıklaması: Onun için Suriye'de gelecek yok
Psaki'den Esad açıklaması: Onun için Suriye'de gelecek yok
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, 'Esad'la eninde sonunda müzakere etmek zorunda kalacağız' açıklamasına bir düzeltme de Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki'den geldi.

RADİKAL - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin katıldığı bir televizyon programında Suriye konusunda rejimle müzakere yapılması gerektiği açıklamasıyla, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ı kast etmediğini söyledi. Psaki, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında, Dışişleri Bakanı Kerry'nin açıklamalarına ilişkin soruları yanıtladı.

Suriye'de uzun süredir siyasi çözümü savunduklarına değinen Psaki, "Dışişleri Bakanı Kerry ve yönetimden çok sayıda kişinin birçok kez söyledikleri gibi Suriye'deki insanların acılarını sona erdirmenin tek yolu Cenevre ilkeleri ile uyumlu gerçek siyasi çözümden geçiyor. Esad rejiminden temsilcilerin de bu sürecin bir parçası olması kaçınılmaz. Ama Bakan Kerry'nin sözünü ettiği taraf Esad'ın kendisi olamaz, asla olamaz" dedi. Psaki, başka bir soruya verdiği yanıtta da, Esad için Suriye'de herhangi bir gelecek olmadığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Amerikan CBS televizyonuna katıldığı bir programda Suriye'de yalnızca siyasi çözümün mümkün olduğunu belirterek, ABD yönetimin Esad rejimi ile müzakere etmek zorunda olduğunu dile getirmişti.

Fransa ve İngiltere: Esad'ın Suriye'nin geleceğinde yeri yok

Harf'ten Kerry'nin açıklamasına düzeltme

ANKARA DA TEPKİ GÖSTERDİ 

Kerry'nin açıklamasına Ankara’dan sert yanıt geldi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Esed’le müzakere edecek ne var” diye tepki gösterirken, AB Dışişleri bakanları da Şam rejiminin IŞİD’e karşı savaşta ortak olamayacağını bildirdi. Suriye Devlet Başkanı Esad ise “Açıklamaları dinliyoruz, somut adımları beklememiz gerek ancak o zaman karar veririz” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry: Esad'la konuşmak zorundayız

Fransa’dan da Kerry’ye tepki geldi. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, “Çözüm, Sayın Esad’ın değil, rejimin kurumlarının kaldığı siyasi bir geçiştir. Bunun dışında Sayın Esad’ı koltukta tutan her türlü çözüm IŞİD’e kesin olarak skandal ve kocaman bir hediye olacaktır” dedi. (Nafiz Albayrak/ DHA) 

Suriye'de keskin nişancılardan korunmak için otobüs barikatları

Esad'tan Kerry'ye yanıt