Psaki'den işkence raporu açıklaması

Psaki'den işkence raporu açıklaması
Psaki'den işkence raporu açıklaması
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, CIA'nın işkence raporuyla ilgili olarak, "Eğer diğer ülkeler de kendi insan hakları uygulamaları veya istihbarat servislerinin bilgi toplama pratiklerine yönelik raporlar ortaya koyarlarsa tabii ki bundan memnuniyet duyarız ama dünyada bunu yapan başka bir ülke yok" dedi.

RADİKAL - Psaki, günlük basın toplantısında, ABD Senatosu İstihbarat Komitesi'nin ABD Merkezi Haberalma Teşkilatının (CIA) 11 Eylül saldırıları sonrası terör şüphelilerine uyguladığı sorgulama teknikleriyle ilgili açıkladığı raporla ilgili soruları da yanıtladı.

Raporun açıklanması dolasıyla oluşabilecek tepkilere yönelik soru üzerine Psaki, ABD'nin yurt dışındaki büyükelçilik ve diğer birimlerinin bulundukları ülkelerin hükümetleriyle yakın çalışma halinde olduğunu, hiçbir birimin şu ana kadar Washington'dan veya ordudan ek kaynak talebinde bulunmadığını kaydetti. Psaki, rapor açıklanmadan önce dünya genelindeki ABD tesislerine bazı askeri desteklerde bulunduklarını da belirtti. 

Hamaney'den işkence açıklaması: ABD insanlığa karşı tiranlığın sembolü

'DİĞER ÜLKELER DE HAZIRLARSA MEMNUNİYET DUYARIZ'

Raporun açıklanması sonrasında ABD'nin "ahlaki duruşunu biraz yitirdiğini hissedip hissetmediklerine" yönelik soru üzerine Psaki, "böyle bir şey hissetmediklerini" çünkü dünyaya, "ABD değerleriyle uyuştuğuna inanmadıkları ve 5 yıl önce sonlandırdıkları bazı program ve teknikleri duyurduklarını" kaydetti. Psaki "eğer diğer ülkeler de kendi insan hakları uygulamaları veya istihbarat servislerinin bilgi toplama pratiklerine yönelik raporlar ortaya koyarlarsa tabii ki bundan memnuniyet duyacaklarını ama dünyada bunu yapan başka bir ülke görmediklerini" bildirdi.

Bazı Avrupa ülkelerinden, olayın sorumlularının yargı önüne taşınmasına yönelik çağrıların geldiğinin hatırlatılması üzerine Psaki, "Genel anlamda konuşursak, kendi yasal sistemimizin bu konuları ele almada uygun olduğunu düşünüyoruz" dedi.

CIA işkencelerinin mimarı açıklandı

ADALET SİSTEMİ BAĞIMSIZ

Psaki, bir gazetecinin "ABD adalet sisteminin sorumlu olduğunu söylüyorlar ve ABD adalet sistemi bu konuda bir şey yapmayacağını belirtiyor. Bu da büyük bir problem olarak görünüyor" yorumu üzerine, ABD adalet sisteminin bağımsız olduğunu ve kendi kararlarını verdiğini vurguladı. (AA)