Psikiyatri kliniğinde facia: 38 ölü

Psikiyatri kliniğinde facia: 38 ölü
Psikiyatri kliniğinde facia: 38 ölü
Moskova'da psikiyatri kliniğindeki yangında 38 kişi öldü, 1 hemşire ve 2 hasta kurtulabildi. Putin soruşturma ve kurban yakınlarına tazminat talimatı verdi.

Rusya’nın başkenti Moskova’ya 100 km uzaklıktaki Ramenski kasabasında bir akıl hastanesinde meydana gelen yangın 38 kişinin ölümüne sebep olurken sağlık kurumlarındaki güvenlik önlemlerinin ‘yetersizliği’ tepki topladı. Yerel saatle 02.20’de çıkan yangın önce 50 yıllık ahşap binanın çatısında başladı, ardından hastalerın bulunduğu bölüme sıçradı. Yangın ancak iki saat sonra fark edilirken, itfaiye de hastaneye bir saatte ulaşabildi. Pencerelere takılı demir parmaklıklar yüzünden içeride mahsur kalan 41 kişiden 38’i kurtarılamadı. 41 hasta ve personelin bulunduğu hastanede sadece bir hemşire ile 2 hasta yangından kurtulabildi. Alarma uyanan hemşire bir hastayı kurtarırken, diğeri tek başına çıkmayı başardı. Yaşları 20 ile 70 arasında değişen 38 kişiden 7’sinin dumandan boğulduğu, geri kalanların ise ‘ gece taşkınlık yapmamaları için bağlandıkları’ yataklarında yanarak can verdiği açıklandı.
İtfaiye görevlileri, tek katlı binada alternatif bir giriş-çıkış yolu olmadığını iddia etti. Buna karşın doktor Murat Şahov ise “Bazı pencerelerde parmaklık yoktu” derken hemşire de kapıların kilitli olmadığına dikkat çekti. ITAR-TASS ajansı da hastaların yatmadan uyku hapı aldıkları için derin uykuda olduklarını vurgularken, başhekim de hastaların ‘alkol ve madde bağımlısı zor bir grup’ olduğuna dikkat çekti.
Devlet Başkanı Vladimir Putin’in emriyle soruşturma başlatılırken, Sağlık Bakanı Veronika Skvortsova, nisan sonuna kadar tüm kliniklerin denetleneceğini açıkladı. Vali Andrei Vorbyov ise “Hastaların ölmesinin nedeninin demir parmaklıklar olup olmadığı aydınlatılmalı” diye konuştu. Ülkede bir günlük yas ilan edilirken, kurban ailelerine 500 bin ruble tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.
Yangının sebebi ise kesinleşmedi. Ancak kısa devre ve kundaklama ihtimalleri üzerinde duruldu. Kurtulmayı başaran Dimitri Gladkikh adlı hasta ise kliniğe yeni yatan hastalardan birinin kurallara karşı gelerek sigara içmekte ısrar ettiğini, yangının da alkol yoksunluğu çeken bu kişi yüzünden çıkmış olabileceğini öne sürdü.
Rusya’da son 7 yılda buna benzer 20 yangın yaşanmış olması da akıllara soru işaretleri getirdi. 2009’da bir huzurevindeki yangında 23 kişi ölmüş, 2007’deki bir yangında da 63 huzurevi sakini hayatını kaybetmişti. 2006’da Moskova’daki bir rehabilitasyon merkezinde çıkan yangında ise 45 hasta pencerelerdeki parmaklıklar yüzünden dışarı çıkmayı başaramamıştı.