Pussy Riot suçlu bulundu!

Pussy Riot suçlu bulundu!
Pussy Riot suçlu bulundu!
Rusya'da Pussy Riot punk müzik grubunun üç üyesine karşı açılan davada hakim grup üyelerinin "dine yönelik nefretten kaynaklanan holiganlıktan suçlu" olduğuna karar verdi. Grup üyelerinin her birine 2 yıl hapis cezası verildi

Pussy Riot üyeleri Maria Alyokhina (24), Nadezhda Tolokonnikova (22), Yekaterina Samutsevich (29) 21 Şubat tarihinde katedralde bir gösteri düzenleyerek şarkıyla Putin'i protesto etti. Grup şarkılarında Meryem Ana'dan Rusya'yı Putin'den kurtarmasını istedi. Grubun katidralda yaptığı eylem Ortodoks Kilisesi'nde büyük tepki uyandırdı. Kilisenin patriği Kirill eylemin "dine küfretmeye" vardığını söyledi.  Kremlin'e yakınlığıyla bilinen Patrik Kirill, bu seneki cumhurbaşkanlığı seçiminde Putin'in yeniden seçilmesini desteklemişti.  Bundan sonra Putin'e karşı şarkı söyleyen üç kadın holiganizmle suçlandı. Grup, üyeleri "punk dualarının" Rus Ortodoks Kilisesi'nin, Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'i desteklemesine karşı siyasi bir eylem olduğunu söylemesine karşın savcılar tarafından üç yıl hapis cezası istemiyle karşı karşıya kaldı. Merakla beklenen davada karar açıklandı.  Mahkeme , suçlu bulduğu Maria Alyokhina, Nadezhda Tolokonnikova ve Yekaterina Samutsevich'in 2'şer yıl hapis cezası almasına karar verdi.

 

'KARARI PUTİN VERECEK'

 

Grubun tutuklu üyelerinden Tolokonnikova, avukatı aracılığıyla twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "cezaevinde olduğu için mutsuz olmadığını" ancak "siyasi olarak çok kızgın olduğunu" söyledi. Tolokonnikova'nın eşi, Pyotr Verzilov kararın açıklanmasından önce mahkemenin tarafsız davranamayacağının açık olduğunu belirtti. Verzilov, "Rusya'da ya da dünyanın geri kalanında kimsenin, Pussy Riot üyelerinin ne kadar ceza alacağına Putin'in karar vereceği konusunda şüphesi yok" dedi.

 

GRUBA DESTEK

 

Rusya'da kamuoyu dava konusunda bölünmüş durumda. Birçok kişi gruba çok sert davranıldığını ve davanın Putin karşıtı gösterilerin ardından muhalefeti bastırmaya yönelik bir çaba olduğunu düşünüyor. Grup, Paul McCartney ve Madonna gibi sanatçılardan da destek aldı.  Ayrıca, Uluslararası Af Örgütü üç kadını düşünce mahkumu olarak niteledi. Sovyetler Birliği eski Cumhurbaşkanı Mikhail Gorbaçov, BBC Rusça servisine yaptığı açıklamada, "bu olayın hiçbirzaman yargıya intikal etmemesi gerekirdi" diyerek eleştirdi. Grubun destekçileri de çeşitli ülkelerdeki Rusya büyükelçiliklerinin önünde protesto gösterileri düzenlenledi. (Ajanslar, BBC Türkçe)