Putin: Batı demir perde çekmeye çalışıyor

Putin: Batı demir perde çekmeye çalışıyor
Putin: Batı demir perde çekmeye çalışıyor
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yıllık ulusa sesleniş konuşmasında Batılı ülkeleri sert bir dille eleştirdi. Putin Batı'yı ülkesi ile arasına yeni bir demir perde çekmeye çalışmakla suçladı.

RADİKAL - Kremlin'de parlamentonun iki kanadına hitap eden Putin, Batı dünyasında bazı çevrelerin "Yugoslavya senaryosunu" desteklediklerini, ülkesini parçalamaya çalıştığını söyledi. Putin, Ukrayna'daki krizin de sadece ülkesini dizginlemek için kullanıldığını belirtti.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Rus lider Kırım'ı ilhak kararlarını ve ülkesinin Ukrayna'nın doğusundaki faaliyetlerini savundu. Putin Rusya vatandaşlarını ülkesinin zor günlerden geçtiği yolunda uyardı, onlardan "kendilerine güvenlerini yitirmemelerini" istedi.



Vladimir Putin'in bugünkü konuşmasını izleyen BBC Moskova muhabiri Steven Rosenberg, düşen petrol fiyatlarının ve Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımların Rusya'yı zorladığını, Rusya liderinin altını çizdiği mesajın "Bunların hiçbiri benim hatam değil" olduğunu aktardı. Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, düşen petrol fiyatlarının ve Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımların ülke ekonomisine tahminen 140 milyar dolar zarar verdiğini söylemişti.

HALKIN YÜZDE 72'Sİ PUTİN'E DESTEK VERİYOR

Rus rublesi bu yıl şu ana kadar dolar karşısında yüzde 40 değer kaybetti. Ülkede enflasyonun da 2015'in ilk aylarında yüzde 10'a çıkması bekleniyor.

Rusya'da yapılan kamuoyu araştırmaları ise halkın yüzde 72'sinin Putin'in politikalarına destek verdiğini gösteriyor.