Putin karşıtı Navalni'ye zimmetten 5 yıl hapis

Putin karşıtı Navalni'ye zimmetten 5 yıl hapis
Putin karşıtı Navalni'ye zimmetten 5 yıl hapis

Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ağır eleştirileri ile bilinen önde gelen muhalif lider Aleksey Navalni’nin yolsuzluktan yargılandığı davadan hapis kararı çıktı. Savcılığın hakkında 6 yıl hapis istediği 37 yaşındaki avukat Navalny, mahkemede 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Başkent Moskova’nın doğusundaki Kirov Valiliği’nde devlete ait Kirovles kereste şirketinde 2009’da danışmanlık yaparken zimmetine 500 bin dolar geçirmekten suçlu bulunan Navalni’nin hapis cezası almasıyla Putin, bir rakibini daha demir parmaklıklar arkasına göndermiş oldu. Navalni, bu kararla adaylığı kabul edildiği halde 8 Eylül’deki seçimde Moskova Belediye Başkanlığı için yarışamayacak. 2018’deki seçimde Putin’e rakip olmasına kesin gözüyle bakılan Navalni, muhaliflerin devlet başkan adayı olarak yarışma şansını da kaçırdı. Mayıs 2012’de Bolotnaya Meydanı’ndaki muhalefet gösterilerinin başlıca liderlerinden Navalny, ‘Jivoy Jurnal’ adlı blog sitesinde Kremlin’in adının karıştığı yolsuzluk skandallarını ifşa etmesiyle Putin’in ‘gazabını’ üzerine çekmişti.
Navalni cephesi yargı kararının ‘ siyasi güdümlü’ olduğu fikrinde. Nitekim Navalny’nin savunma ekibi ‘karara itiraz ederek konuyu bir üst mahkemeye taşıyacaklarını’ açıkladı. Navalny de, savunmasında ‘Moskova’nın hukuki sürece müdahale ettiğini’ iddia edip “Eğer birileri bu süreçten dolayı faaliyetlerimizi durduracağımızı düşünüyorsa yanılıyor. Ben ve arkadaşlarım Rusya’da oluşan feodal yapıyı yıkmak için elimizden geleni yapacağız” demişti. 

Moskova yarışında 2. sırada

Avukatı Olga Mihaylova, davanın ‘adaleti sağlamaktan uzak ve Navalni’yi gözden düşürmek için yapılan siyasi bir yargılama’ olduğunu belirtmişti. Siyasi kariyerinin nasıl şekilleneceği tartışılan Navalny, yargı sürecinde de Moskova Belediye Başkanlığı seçimi kampanyasını sürdürmüştü. Ancak anketlere göre koltuğa yine aday olan Moskova Belediye Başkanı Dergey Sobyanin ilk, Navalni ise diğer 4 adayın önünde ikinci sırada yer alıyor.