Putin ne yapmak istiyor?

Putin ne yapmak istiyor?
Putin ne yapmak istiyor?
Türkiye ile Rusya arasında uçak düşürme olayının ardından yaşanan gerilimi değerlendiren uzmanlar, kriz yönetiminin bölgenin ve ikili ilişkilerin geleceğini belirleyeceği görüşünde.

RADİKAL - Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesinin ardından Ankara-Moskova hattında yaşanan gerilimin bitmesi için uluslararası diplomasi de devreye girdi. Ankara, Moskova’yı yumuşatmak için formül üstüne formül geliştiriyor ancak Moskova’nın gerilimi tırmandırma eğilimi ilişkilerin geleceğine ilişkin kaygıları artırıyor. Uzmanlara göre Ankara’nın önümüzdeki süreçte izleyeceği tavır Ortadoğu barışı için hayati önem taşıyor.

Türkiye’nin eski Musul başkonsolosu CHP milletvekili Öztürk Yılmaz Türkiye’nin gerilimi düşürme çabalarını değerlendirirken, Türk Dışişleri’nin de Türk vatandaşlarına “Rusya’ya gitmeyin” çağrısında bulunduğunu hatırlattı ve “Böylesi kriz ortamlarında hükümetin uyumlu davranması, birbiriyle çelişen açıklamalar yapmaması gerekir” dedi. Yılmaz’a göre; Rusya’yla krizin tırmanmaması için doğrudan diplomatik temasların kesilmemesi ve “Rusya'nın provokatif söylemlerini abartıp karşı hamleler yapılmaması” gerekiyor.

Türkücü Aydın Rusya'yı klibini yakarak protesto etti!

'AMAÇ TÜRKİYE'Yİ YALNIZLAŞTIRMAK'

Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Doç. Mehmet Akif Okur, Rusya’nın amacının, “Ankara’yı yalnızlaştırıp, Suriye’ye yerleşmeyi kendi açısından daha kolay hale getirmek” olduğu görüşünde. Okur'a göre, “Türkiye'nin tam da Batıya ihtiyacı olduğu zamanda” uçak krizini bahane eden Putin; Türkiye’deki İslamlaşma tartışmalarına hassas yaklaşan Batı’yı şüphelendirmek için, “Hükümet, kendi ülkesini İslamlaştırıyor” tezini ortaya attı. Önder, “Eğer Putin’in gerçekten Türkiye’nin İslamlaştığına ilişkin bir endişesi olsaydı Erdoğan’la birlikte Moskova’da cami açmazdı. Suriye’de muhalif grupların bile IŞİD’den petrol aldığı çok söylendi. Putin, Türkiye ve IŞİD arasındaki muhtemel petrol ticareti haberini de Türkiye’yi Batı’dan koparmak için yapıyor” diye konuştu.

Esad: Rusya'nın sahadaki dengeleri değiştirmesi Erdoğan'ın sinirini bozdu

Ankara’nın gerilimi düşürme eğilimine karşın Putin’in ‘özür dileyin’ ısrarının da, Rusya’nın Suriye’deki stratejik hedeflerinden kaynaklandığını belirten Önder’e göre, Rusya-İran ve Esad ittifakı, PYD ve YPG'yle de iyi ilişkilerini önümüzdeki günlerde artıracak ve Rusya, Türkiye’nin “YPG’nin Fırat’ın batısına geçmesine izin vermeyiz” diyen Türkiye’yi riske sokmak için YPG’yi Fırat’ın batısına geçirmeye çalışacak. “Bu durumda Türkiye’nin kendisini gelişmelere müdahil hissetmesi riski doğuyor” diyen Önder, “Türkiye de, öyle bir olasılıkta duruma müdahil olursa savaş riski doğar ve kazanan IŞİD olur, Ortadoğu’da dengeler değişir. Türkiye’nin çok dikkatli bir şekilde Rusya’yla krizi hafifletecek mesajlar vermesi ve adımlar atması gerekiyor” uyarısında bulundu.

Erdoğan: Daha önce benimle ilgili Putin'in beyanları hep mert ve cesurluğum üzerinedir

'HEPİMİZİN GELECEĞİ SÖZ KONUSU'

Atılım Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Rusya uzmanı Hasan Ali Karasar da “Putin’in suçlamaları nereye kadar gider” sorusunu yanıtlarken “Ankara-Moskova hattındaki gerilimin düşmesi tüm bölge halkının geleceği için hayati önem taşıyor. Putin, Suriye’ye yerleşmek için bir fırsat yakaladı ve bu fırsatı başarıyla sonuçlandırmak istiyor. Bu durumda her şeyi ama her şeyi yapacak. Ankara’nın çok dikkatli bir şekilde gerilimi soğutması şart. Rusya’nın üzerine gidilmemesi ve terörle mücadeleye odaklanılması gerekiyor. Bu yüzden dünya bugün Putin’den çok Erdoğan’ın ne yapacağını takip ediyor” diye konuştu.

AB yetkilisi: Suriye anlaşmasını Türkiye engelledi

Putin’in Türkiye’ye dönük suçlamalarının ve Erdoğan’ın yanıtlarının uçak krizini çok yeni bir noktaya taşıdığına dikkat çeken Karasar’a göre Ankara, Batı’yla ittifakını da bu krizde iyi değerlendirmeli ve Batı’dan gelen ‘gerilimi düşürün’ çağrısına her şekilde yanıt vermeli. Emekli Büyükelçi Ünal Çeviköz’e göre ise Ankara’nın krizi düşürmesi için mutlaka özür dilemesi gerekiyor. Çeviköz, “IŞİD’in petrol ticaretiyle ilgili iddialar daha önce de ortaya atıldı. Rusya mutlaka uçağın intikamını alacak. Türkiye’yi üzecek her türlü hamleyi yapmaktan çekinmeyecek. Uçağı düşürmeden önce düşünmeyen Türkiye’nin şimdi özür dilemesi çok da zor olmamalı. Yoksa bölgede kimsenin tahmin etmediği gelişmeler yaşanabilir” değerlendirmesini yaptı.

Gazprom'dan Türk Akımı açıklaması

Foreign Policy: Dünyanın en etkili kişisi Muhammed bin Selman

Davutoğlu açıkladı: Rusya krizine karşı telefi edici tedbirler geliyor