Putin Obama'yı kıskanıyor

Putin Obama'yı kıskanıyor
Putin Obama'yı kıskanıyor
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün düzenlediği 4 saat 15 dakika süren ve hem ulusal hem uluslararası medyadan 1327 gazetecinin katıldığı yıllık basın toplantısıyla deyim yerindeyse şov yaparken, dış ve iç politikadan ekonomiye pek çok alanda cevapladığı sorular arasında 'af müjdesi' de verdi.

Parlamentoda önceki gün onaylanan affın sadece Greenpeace aktivistleri için olmadığını belirten Putin, kendisine karşı liberal bir muhalefet yaratmaya çalışırken kendini demir parmaklıkların arkasında bulan enerji devi Yukos’un eski patronu Mihail Hodorkovski’nin de affedilebileceğini söyledi: “Hodorkovski bana af talebini ilettiği bir mektup yazdı. Kendisi 10 yıldan uzun bir süredir hapiste. Ben bunun ciddi bir süre olduğuna inanıyorum. İnsani nedenlerden dolayı af diledi. Annesi hasta. Yakın bir zamanda affedileceğine inanıyorum.”

Putin’in bu açıklaması şubatta başlayacak Soçi Olimpiyatları öncesinde Moskova’ya yönelik uluslararası eleştirileri hafifletme çabası olarak yorumlanırken, vergi kaçırma, dolandırıcılık ve zimmete para geçirme suçlarından 2003’ten beri hapiste olan Hodorkovski’nin avukatı Vadim Klyuvgant ise muhalif adamının af başvurusunda bulunmadığını belirtti.

Öte yandan Putin, Ukrayna’nın Rusya’nın baskısıyla AB iel serbest ticaret anlaşmasını imzalamadığı haberlerini de değerlendirdi. Putin, Moskova’nın Kiev’in AB’ye entegrasyonuna karşı olmadığını ancak böylesi bir durumda Rus ekonomisinin de korunması gerekeceği ‘uyarısını’ yaptı. “Ukrayna kapılarını AB’ye açarsa, Kiev ile aramızdaki ticaret ilişkileri eskisi gibi olmayacaktır” diyen Rus lider, yapılan yardımları da ‘kardeşliğe’ bağladı: “Ukrayna’ya yardımlar, Bağımsızlık Meydanı’ndaki protestolar ya da AB görüşmeleri ile ilgili değil. Eğer kardeş ülkeleriz diyorsak, darboğazdaki Ukrayna’ya bu zor zamanında yardım etmeliyiz.” Putin’in salı günü Ukrayna lideri Viktor Yanukoviç ile yaptığı görüşmede, Moskova’nın Kiev’e sattığı doğalgaz fiyatında indirime gitmesinde ve devlet tahvillerine 15 milyar dolar yatırmasında anlaşmaya varılmıştı.

Rus lider, Kaliningrad’a İskender füzeleri konuşlandırdığı haberlerini de değerlendirirken, bu konuda son kararın verilmediğini vurguladı. ABD ’nin füze kalkanına atıf yapan Putin, “Biz bu planın, bizim askeri varlığımız için tehdit oluşturduğunu birçok kez söyledik. Buna bir şekilde karşılık vermek durumundayız. Ancak İskender füzeleri kendi segmentinde dünyanın en etkili silahı olmasına karşın verebileceğimiz tek ve en etkili cevap değil” dedi.

Putin’in ‘esprili yanını’ göstermesi ise ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) eski çalışanı olan ve Rusya’dan 1 yıllık geçici sığınma alan Edward Snowden’la ilgili sorulara ‘nasip’ oldu. “Snowden’la hiç tanışmadım. Yapacak çok fazla işim var. Ancak kendisi ilgimi çekmiyor da değil. Onun sayesinde, liderler dahil, milyonlarca insan pek çok konudaki fikrini değiştirdi. Bu bir başarıdır” diyen Putin, eski NSA analistinden bilgi almaya çalışmadıklarını da vurguladı: “Snowden ile çalışmıyoruz ve çalışmadık. Çalıştığı servisteki Rusya bölümü hakkında sorular sormuyoruz.”

Eski bir KGB ajanı olan Putin, ‘casusluğun bir gereklilik olduğunu’ savunurken, bu konuda ABD Başkanı Barack Obama’ya ‘özendiği’ esprisi de yaptı. “Biliyorsunuz, casusluk dünyanın en eski mesleklerinden biri. Dünyanın diğer en eski meslekleri saymamıza gerek yok” cümlesi salonda gülüşmelere yol açan Putin, “Obama’yı kıskanıyorum. Zira Obama bunu yapabiliyor ve hiçbir sonuçla karşılaşmayacak” dedi. Ancak Putin, Obama’nın ‘istihbaratın iştahına belirli kurallar getirerek sınır koyması gerektiğini’ de vurguladı. (MOSKOVA- DIŞ HABERLER)