Putin savunma bakanını azletti

Putin savunma bakanını azletti
Putin savunma bakanını azletti

Eski bakan Serdyukov (sağda) ile halefi Sergey Shoigu

Rusya lideri Putin, Savunma Bakanlığı'nın milyon dolarlık yolsuzluk davası nedeniyle Bakan Anatoli Serdyukov'u görevden aldığını duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün televizyonda yaptığı açıklamada, Savunma Bakanlığı’nın malvarlığının düşük fiyatlara karşılık satışıyla ilgili soruşturmanın adil yapılabilmesi için görevden alınan Anatoli Serdyukov’un yerine eski Acil Durum Bakanı ve Moskova Valisi Sergey Shoigu’yu atadı. Shoigu ile birlikte açıklama yapan Putin “Savunma Bakanlığı çevresindeki durumu dikkatle ele alırsak, objektif soruşturmada uygun koşullar yaratmak için Savunma Bakanı Serdyukov’u görevden alınmasına karar verdim. Yeni bakan ordunun reformları için muazzam planlar yapmaya devam etmeli” diye konuştu.

Putin, ülkede güçlü bir savunma sanayi ile milyarlarca dolar para yatırılan bakanlıkla ilgili 10 yılın sonunda 726 bin 30 trilyon satış yapacağı sözünü verdi. Geçen ay bakanlık firması Oboronservis bürolarına baskın düzenlenmiş ve satışlarda neredeyse 100 milyon dolarlık bir ticari kayıp olduğu şüpheleri üzerine soruşturma başlatılmıştı. Olay üzerine Serdyukov’un evinde değerli çok sayıda tablo, antika ve 100’den fazla değerli yüzük bulunması söylentileri arttırmıştı.. Serdyukov’un yerine gelen Shoigu ise Ruslar arasında popüler ve yolsuzluğa karışmamış bir siyasetçi olarak tanınıyor. {MOSKOVA/REUTERS}