Putin: Sırtımızdan bıçaklandık

Putin: Sırtımızdan bıçaklandık
Putin: Sırtımızdan bıçaklandık
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus uçağının Suriye sınırında düşürülmesi hakkında yaptığı açıklamada, 'Sırtımızdan bıçaklandık, ciddi sonuçları olacak' ifadesini kullandı.

RADİKAL - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye sınırında, sınır ihlali yaptığı belirtilen ve F-16'lar tarafından vurulan Su 24 tipi Rus savaş uçağının düşürülmesi hakkında açıklamalarda bulundu. Putin, "Sırtımızdan bıçaklandık" ifadesini kullandı.

Uçağın düşürülmesinin Rusya-Türkiye ilişkileri açısından "ciddi sonuçları olacağını" söyleyen Putin, "Türkiye Rusya'nın ABD ile bu tür olayları önlemek adına imzaladığı sözleşmeye rağmen Rus savaş uçağını vurdu. Rus savaş uçağı Suriye topraklarında, Türk sınıra 4 km uzaklıkta düşürüldü. Rus uçağının düşürülmesi Türkiye-Rusya ilişkilerinde ciddi sonuçları olur. Bu olay sırtından bıçaklamak gibi" dedi. "Rusya uzun zamandır IŞİD kontrolündeki kuyulardan Türkiye'ye giden petrolden haberdar" diyen Putin sözlerini şöyle sürdürdü:

"Uçak Suriye topraklarında, Türkiye sınırından 4 kilometre ileride bir bölgeye düştü. Saldırı esnasında, 6 bin metre yükseklikte ve Türkiye topraklarından 1 kilometre uzaklıkta bulunuyordu. Rus uçağı ve pilotları, Türkiye için hiçbir şekilde tehdit teşkil etmedi. Bu çok açık. Uçaklarımız Lazkiye’nin kuzeyinde IŞİD’le mücadele operasyonu gerçekleştiriyordu. Burası çoğu Rusya kökenli (Çeçen) militanların yoğun biçimde konuşlandığı dağlık bir bölge. Bu bağlamda uçaklarımız, teröristlere önleyici saldırılar düzenleme görevini yerine getiriyordu. Suriye’de düşürülen Rus uçağı, IŞİD’le savaş görevini yerine getiriyordu. Teröristlere önleyici vuruşlar gerçekleştiriyordu. Üstelik biz ABD ile bu tür olayların önlenmesi konusunda anlaşma imzalamıştık.

Suriye sınırında Rus savaş uçağı düşürüldü

'TÜRKİYE NE İSTİYOR?'

Türkiye de ABD öncülüğündeki koalisyon dahilinde güya terörle mücadele eden ülkelerden biri. Uçağın düşürülmesinin Türk-Rus ilişkilerine ciddi sonuçları olacaktır. Rusya, Türkiye’ye sadece komşu olarak değil, aynı zamanda dost bir ülke olarak yaklaşmıştır. Böyle bir adım kimin işine yarardı bilemiyorum ama bizim buna ihtiyacımız yok. Türkiye, Rus uçağının düşürülmesinden sonra acilen Rusya ile iletişim kurmak yerine, sanki uçağı Rusya düşürmüş gibi NATO’ya başvurdu. Türkiye ne istiyor? NATO’yu IŞİD’in hizmetine sunmayı mı? Uçağımızın düşürülmesiyle ilgili tüm yaşananları analiz edeceğiz. Teröristlerin elindeki bölgelerden büyük miktarda petrol ve petrol ürününün Türkiye'ye gittiğini uzun zamandır biliyoruz. Buradan terörist grupların eline büyük paralar geçiyor."

'Belirli bir ülkeyi hedef almadık, toprak bütünlüğümüzü koruduk'

Türkiye Rusya maslahatgüzarını çağırdı