Putin: Sivil kayıplarla ilgili haberler Rus jetleri daha havalanmadan çıktı

Putin: Sivil kayıplarla ilgili haberler Rus jetleri daha havalanmadan çıktı
Putin: Sivil kayıplarla ilgili haberler Rus jetleri daha havalanmadan çıktı
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın Suriye'de sivilleri hedef aldığı iddiasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Putin, 'Sivil kayıp olduğuna ilişkin ilk iddia, bizim uçaklarımız daha havalanmadan önce ortaya çıktı' ifadesini kullandı.

RADİKAL - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus uçaklarının Suriyeli sivilleri hedef aldığı iddialarını yalanladı. Putin, bu iddiaların hava operasyonları başlamadan önce ortaya atıldığına dikkat çekti. Rusya İnsan Hakları Konseyi üyeleriyle bir araya gelen Putin, Rusya’nın Suriye’deki IŞİD hedeflerine düzenlediği hava operasyonlarında sivillerin de öldüğü iddiasını ‘enformasyon saldırısı’ olarak tanımladı. “Bu saldırılara karşı hazırlıklıyız" diyen Putin, "Ayrıca sivil kayıp olduğuna ilişkin ilk iddia , bizim uçaklarımız daha havalanmadan önce ortaya çıktı”ifadelerini kullandı. 

Sputnik'te yer alan habere göre, Rusya ile ABD ’nin istihbarat ve askeri kuruluşları arasında, Suriye konusunda bilgi alışverişinin sürdüğünü ifade eden Putin, yanlış haberlerin önüne geçmek için gelecekte sürekli işleyen bir bilgi paylaşım mekanizması kurulmasını umduklarını açıkladı. Putin, Bağdat’ta Irak, Suriye, Rusya ve İran tarafından Suriye’deki gelişmelere ilişkin bilgi paylaşım merkezi kurulmuş olduğunu da hatırlattı.

Rusya'dan ABD'ye: Kanıt gösterin

'BİZ ŞAM YÖNETİMİNDEN TALEP ALDIK'

Rusya’nın Suriye’deki hava operasyonunun Şam’dan gelen talep doğrultusunda gerçekleştiğinin altını çizen Putin, “Diğer ülkeler, bir yıldan fazladır Suriye topraklarını vuruyor. Bu operasyonlar BM Güvenlik Konseyi kararı ve Suriye yönetiminin talebi olmadan yürütülüyor. Biz ise Şam yönetiminden talep aldık ve sadece teröristlerle mücadele etmek niyetindeyiz” diye konuştu. 

Kremlin: Hedefleri Suriye ordusuyla beraber belirliyoruz

Rusya Hava Kuvvetleri, çarşamba günü Suriye’deki IŞİD hedeflerine ilk kez operasyon gerçekleştirmişti. Operasyonların bugün de sürdüğü bildiriliyor. Moskova, operasyonların kara harekatını içermeyeceğini ve Şam yönetiminden gelen talep doğrultusunda uluslararası hukuka uygun olarak gerçekleştirildiğini belirtiyor.

Suriye'de kapsamlı operasyon iddiası: Hizbullah, İran, Suriye ordusu, Rusya...

'Rusya ordusu Suriye savaşına büyük değişim getirecek'

Suudi Arabistan'dan Rusya'ya, Suriye'de operasyonları durdurma çağrısı