Putin: Suriye'de Esad meşru iktidar, kimyasal El Kaide işi

Putin: Suriye'de Esad meşru iktidar, kimyasal El Kaide işi
Putin: Suriye'de Esad meşru iktidar, kimyasal El Kaide işi
Suriye kriziyle ilgili olarak, uluslararası haber ajansı AP ve Rus televizyonuna konuşan Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Şam'daki kimyasal saldırıyla ilgili videonun, terör örgütü El Kaide bağlantılı bir grup tarafından manipülasyon amaçlı olarak üretildiğini söyledi.

Radikal.com.tr – Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Batılı ülkelere Suriye'ye tek yanlı müdahaleye kalkıştıkları uyarısında bulunarak, bunun bir “saldırı” olacağını belirtti.

Putin, yarın Rusya’nın St. Petersburg kentinde başlayacak G20 zirvesi öncesi AP haber ajansı ve bir Rus televizyon kanalına verdiği röportajda ABD ve müttefiklerinin Suriye konusunda Birleşmiş Milletler'in onayını almaları gerektiğini, aksi halde, herhangi bir askeri müdahalenin "saldırı" niteliği taşıyacağını söyledi.

Putin, Rusya’nın ancak “Esad yönetiminin kimyasal silah kullandığının şüpheye yer bırakmayacak şekilde kesinleşmesi halinde” BM onayıyla bir askeri müdahaleye izin vereceğini; bu olmadığı sürece Suriye'de meşru iktidar olarak gördükleri Esad yönetimine silah satmaya devam edeceklerini söyledi.

Vladimir Putin, ülkesinin müttefiki olan Suriye'nin Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın isyancılara karşı ilerleme kaydettiği bir dönemde kimyasal silah kullanması ihtimalini "gülünç" bulduğunu söyledi.

Ancak Putin, Suriye hükümetinin kendi halkına karşı kimyasal silah kullandığı konusunda tüm şüphelerin giderilmesi halinde BM'nin onaylayacağı bir askeri saldırıyı destekleyecekleri görüşünü gözardı etmedi.

Putin, "Kimyasal silah kullanıldığına ve bunu (Suriye) ordusunun yaptığına ilişkin kanıt varsa...o zaman bu kanıt BM Güvenlik Konseyi'ne sunulmalıdır. ve ikna edici olmalıdır" diye konuştu.

Vladimir Putin, Rusya'nın S300 füze sistemlerinin kimi parçalarını Suriye'ye gönderdiğini, ancak bu teslimatın şimdilik "askıya alındığını" belirtti.

Putin ayrıca Amerika'nın BM kararı olmadan harekete geçmesi karşısında Rusya'nın ne yapacağını konuşmak için henüz erken olduğu görüşünü dile getirdi.

Öte yandan ABD'de Senato Dış İlişkiler Komitesi'nin üyeleri, ABD ordusunun kullanılmasına yönelik bir taslak önerge üzerinde uzlaştı.

Gelecek hafta oylamaya sunulacak taslak metin, müdahalenin süresini 60 günle sınırlıyor. Taslak metin ayrıca Suriye'de kara kuvvetlerinin kullanılmasını da yasaklıyor.

AFP ajansının edindiği taslak metne göre senatörler, olası operasyonda "ABD Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'ye karşı sınırlı ve özel amaçla kullanılmasından" yana.

ABD, 21 Ağustos'ta Şam yakınlarında düzenlenen kimyasal saldırıda 426'sı çocuk, 1.429 kişinin öldüğünü iddia ediyor, ancak farklı ülkelerden ve kurumlardan gelen verilerde ölü sayısı daha düşük.


BBC-AP