Putin: Suriye'de hükümet ve Kürtler güçlerini birleştirmeli

Putin: Suriye'de hükümet ve Kürtler güçlerini birleştirmeli
Putin: Suriye'de hükümet ve Kürtler güçlerini birleştirmeli
Rusya devlet Başkanı Vladimir Putin, "Suriye'de hükümet güçleri ve Kürt güçler terörle mücadelede güçlerini birleştirmeli. Suriyeliler geleceklerinin nasıl olacağına baskı, ültimatom ve şantajlarla değil uluslararası toplumun desteğiyle karar vermeli" dedi.

RADİKAL - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Soçi’de bu yıl 12.’si düzenlenen "Savaş ve Barış arasındaki Toplumlar: Geleceğin Dünyasında Çatışma Mantığını Yenmek" başlıklı Valday Kulübü Toplantısı’nın kapanış oturumundaki konuşması başladı. Putin’in gündeminde Ortadoğu ’da yaşanan sorunlar var.
 
Sputniknews.com'un aktardığına göre Putin'in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:                                       

Rusya, ABD 'nin füze kalkanı programının stratejik dengeyi bozma ve geri kalanlara kendi iradesini dikte etme amacıyla planlandığını söylediğinde haklıydı.

Rusya, İran'ın nükleer programıyla ilgili uluslararası anlaşmanın imzalanmasının ardından, ABD'nin füze savunma programını hafifletmesini beklemekte de haklıydı. İran'ın nükleer programıyla ilgili sorun çözümlendi. İran tarafından gelebilecek bir tehdit yoktu. Şimdi de böyle bir tehdit yok.

Teröristleri 'ılımlı' ve 'ılımlı olmayan' olarak ikiye ayıramazsınız. Suriye 'deki terörist grupları yenmek tüm problemleri çözmeyecek ancak siyasal çözüm için gerekli koşulları yaratacak.

Suriye'de hükümet güçleri ve Kürt güçler terörle mücadelede güçlerini birleştirmeli. Suriyeliler geleceklerinin nasıl olacağına baskı, ültimatom ve şantajlarla değil uluslararası toplumun desteğiyle karar vermeli.

Suriye'deki terörist gruplara yönelik hava operasyonlarımızın olumlu bir etkisi olacak. Amacımız bu ülkedeki krizin siyasal çözümü için gerekli koşulları oluşturmak.