Putin: Suriye'de kara operasyonu olmayacak

Putin: Suriye'de kara operasyonu olmayacak
Putin: Suriye'de kara operasyonu olmayacak
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'de hava saldırıları düzenleyen Rusya'nın kara operasyonu yapmayacağını söyledi.

RADİKAL - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye ’de bir kara operasyonu düşünmediklerini açıkladı. Rossiya 1 TV’ye konuşan Putin, Rusya’nın IŞİD’e karşı yürüttüğü hava operasyonunun en ince ayrıntısına kadar planlandığını belirterek, hava operasyonunun sadece Suriye ordusunun taarruzuna destek amaçlı olduğunu bildirdi. Putin kara operasyonuna ilişkin bir soruya karşılık, “Ne olursa olsun bunu yapmayacağız. Suriyeli dostlarımız da bunu çok iyi biliyor” dedi.

Devlet televizyonuna konuşan Putin, ülkesinin amacının Suriye'de Devlet Başkanı Beşşar Esad yönetimi için istikrar sağlanması ve IŞİD militanlarının "ülkeyi silip süpürmesini önlemek" olarak açıkladı. Putin, saldırılarda yüksek teknoloji ürünü füzeler kullandıklarına da dikkat çekti. Çıkarlarını korumak için modern silahlarını kullanmaya hazır olduklarını da gösterdiklerini kaydetti.

Dış basın: İşaretler IŞİD'i gösteriyor

'PARTNERLERİMİZİ ÖNCEDEN BİLGİLENDİRDİK'

Putin, operasyon planlarını önceden birçok ülkeyle paylaştıklarını da anlattı: 

"Partnerlerimizi — ABD 'yi ve Ortadoğu 'daki ortaklarımızı- planlarımız konusunda uyarmıştık. Bazıları bunu çok geç yaptığımızı söylüyor. Ancak bizi kimsenin, planladıkları benzer operasyonlar konusunda önceden bilgilendirmediğine de dikkat çekmek istiyorum."

Financial Times: Türkiye derin şekilde bölündü

'UMUDUMU YİTİRMEDİM'

Bu arada Putin, diğer ülkelerin de Rusya'nın Suriye'deki hava operasyonlarına katılacağına dair umudunu yitirmediğini ifade etti.

TSK: F-16'lar SA füzeleri ile taciz edildi

'AMACIM SOVYET İMPARATORLUĞUNU YENİDEN CANLANDIRMAK DEĞİL'

Bununla birlikte Putin bir soru üzerine de 'Sovyet imparatorluğunu yeniden canlandırmak istemediğini' söyledi:

"İmparatorluğu yeniden canlandırmak, Sovyetler Birliği'ni diriltmek gibi bir isteğimiz yok. Ancak bağımsızlığımızı ve egemenliğimizi korumalıyız."

'YARIM MİLYAR DOLAR ÇARÇUR EDİLDİ'

Rusya lideri ayrıca ABD'nin Suriye'de 'ılımlı muhalifleri' silahlandırma çabalarının da hiçbir işe yaramadığını belirtti. Putin, "Yarım milyar dolar çarçur edildi" dedi. (DHA/BBC Türkçe/Sputnik) 

Irak'tan önemli açıklama: Bağdadi'nin konvoyu vuruldu