Putin: Suriye'de krizin, hükümeti güçlendirmekten başka çözümü yok

Putin: Suriye'de krizin, hükümeti güçlendirmekten başka çözümü yok
Putin: Suriye'de krizin, hükümeti güçlendirmekten başka çözümü yok
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, verdiği bir söyleşide Esad hükümetine desteğini yineledi ve 'Suriye'de krizin, hükümeti güçlendirmekten başka çözümü yok' ifadesini kullandı.

RADİKAL – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, CBS News’dan Charlie Rose’un ’60 Minutes’ adlı programına konuk oldu. Putin, verdiği söyleşide Suriye ’deki gelişmeleri değerlendirdi.

Suriye’de ‘meşru hükümeti devirmeye yönelik’ eylemlerin ‘devlet kurumlarının tamamının parçalandığı’ Libya’ya benzer bir durum ortaya çıkaracağını vurgulayan Putin, “Suriye’de krizin, hükümeti güçlendirmek ve onlara terörizmle mücadelede yardım etmekten başka çözümü yok. Ancak aynı zamanda, hükümeti makul muhalefetle pozitif diyaloga girmeye ve reform yapmaya teşvik etmek” ifadesini kullandı. Rus lider, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın görevini bırakıp bırakmayacağına yalnızca Suriye halkının karar verebileceğinin de altını çizdi.

Esad'dan askerlere bayram tebriği

'BANA NE DENDİĞİ ÖNEMLİ DEĞİL'

Öte yandan, Rose’un, “Biliyorsunuz, bazıları size ‘çar’ diyor” hatırlatması üzerine, “Bu tanım bana uymuyor” diyen Putin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bana ne dendiği önemli değil, bunlar iyi dilekte bulunan kişiler, arkadaşlar veya siyasi muhalifler olsa da. Sizin kendiniz hakkında ne düşündüğünüz, size Rus devletinin başı görevini veren ülkenin menfaati için ne yapmanız gerektiği önemli.”

Putin, Elton John'u aradı

Murat Yetkin yazdı. "Erdoğan'ın Suriye-Esad çizgisinde önemli değişim"

'Rusya, IŞİD'i, ABD'yle anlaşma olmasa da vuracak'