Putin: Suriye'deki teröristler yeni bölgelere yayılmayı planlıyor

Putin: Suriye'deki teröristler yeni bölgelere yayılmayı planlıyor
Putin: Suriye'deki teröristler yeni bölgelere yayılmayı planlıyor
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'ye yerleşen 'teröristlerin' yeni bölgelere yayılarak, buraları da istikrarsızlaştırmayı planladığını söyledi.

RADİKAL - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'deki son gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu. Putin, Suriye’ye yerleşen teröristlerin yeni bölgelere yayılarak, buraları da istikrarsızlaştırmayı planladığını söyledi.

Üst düzey Rus askeri yetkililerle bir araya geldiği toplantıda Suriye'deki son durum hakkında açıklamalar yapan Putin, “Suriye ve diğer Ortadoğu ülkelerinde, kendilerine askeri manevra açısından güvenli noktalar oluşturan teröristler, yeni bölgelere yayılarak buraları da istikrarsız hale getirmeyi planlıyor” uyarısında bulundu. Putin, Suriye’deki 'teröristlerin' eski Sovyetler Birliği ülkeleri dahil birçok ülkeden militanlar edindiğini de belirtti.

Reuters: Türkiye Esad'lı geçiş sürecinin kabulüne hazır

Rusya’nın ‘önleyici adım’ olarak Suriye’de hava operasyonu başlattığını yineleyen Putin, Suriye’ye sağladıkları askeri yardımın hem Rusya’nın askeri doktrinine hem de uluslararası hukuka uygun olduğunu vurguladı.

İngiltere: Esad bir noktada gitmeli

‘OPERASYON HER TÜRLÜ TEHDİDE YANIT VEREBİLECEĞİMİZİ KANITLADI’

Rus Hava Kuvvetleri’nin 30 Eylül’den bu yana Suriye’de teröristlerin altyapısını yok ettiğini belirten Putin, ‘Suriye operasyonuyla Rusya’nın terör dahil her tür tehdide gereken cevabı vermeye hazır olduğu kanıtlandı” dedi. Rusya Devlet Başkanı, Suriye’deki operasyonda görev alan askerleri de gösterdikleri profesyonellik ve cesaret için tebrik etti.

'PYD, Rusya'da temsilcilik açacak'

‘TERÖRLE MÜCADELE RUSYA İÇİN DAHA GÜNCEL’

Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) terörle mücadele faaliyetlerini de değerlendiren Putin, FSB’nin yıl içerisinde 20 terör bağlantılı suçu önlediğini, özel operasyonlarda 26’sı çete lideri olmak üzere 112 militanın etkisiz hale getirildiğini, 560’tan fazla çete üyesinin de tutuklandığını aktardı. FSB çalışanlarını başarılarından dolayı kutlayan Putin, “Dünyadaki istikrarsız duruma bağlı olarak, Rusya’da terörle mücadele daha güncel hale geliyor. Gelecekte de enerjik ve etkili çalışmaya devam etmemiz gerek” diye konuştu.

Fisk: Herkes Suriye ordusunun üzerini çizmişti, bir de şimdi bakın

ÖSO: Halep'te kullanmamız için ABD yapımı füzeler geldi