Putin: Ukrayna kendi içinde anlaşmaya varmalı

Putin: Ukrayna kendi içinde anlaşmaya varmalı
Putin: Ukrayna kendi içinde anlaşmaya varmalı
Suriye, Ürdün, Lübnan ve Filistin konularını görüşmek için 10 yıl sonra ilk kez Mısır'a gidecek olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna krizinin sadece 3 yolla çözülebileceğini savundu. Rus lider, Kiev hükümetinin Donbas temsilcileriyle doğrudan görüşmelerde bulunması, Minsk Anlaşması'na uyması ve ülkeyi içine çeken aşırı milliyetçiliğe bir son vermesi gerektiğini belirtti.

RADİKAL - Ukrayna krizinin çözümü adına Batılı liderlerle yoğun bir görüşme trafiğini ardından bugün 2 günlük ziyaret kapsamında Mısır'a gidecek olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, öncesinde El Ahram gazetesine konuştu. Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile başta Suriye olmak üzere Ürdün, Lübnan ve Filistin konularını görüşmek için 10 yıl sonra ilk kez Mısır'a ayak basacak olan Putin, Ukrayna krizinin yalnızca 3 yolla çözülebileceğini savundu: Kiev hükümetinin Donbas temsilcileriyle doğrudan görüşmelerde bulunması, Minsk Anlaşması'na uyması ve ülkeyi içine çeken aşırı milliyetçiliğe bir son vermesi.

'SÖZDE TERÖRLE MÜCADELE OPERASYONU BİTSİN'

Sputnik'te yer alan habere göre, Donbas'taki durumun normale dönmesi için yerine getirilmesi gereken en önemli koşulun da derhal ateşkes ilan edip Ukrayna'nın doğusundaki "bu sözde terörle mücadele" operasyonunun bitirilmesi olduğunun altını çizen Putin, Kiev'in Donbas'a ekonomik baskı uygulayıp gündelik hayatı kesintiye uğratmasının gerginliği tırmandırmaktan başka bir işe yaramadığı konusunda uyardı.

Putin Başbakan Tsipras'ı Moskova'ya davet etti

Pentagon'dan 'Putin otistik' iddiası


'UKRAYNA KENDİ İÇİNDE ANLAŞMADAN OLMAZ'

Rusya'nın, Kiev ile Donetsk ve Lugansk'taki bağımsızlık yanlısı halk cumhuriyetleri arasında "sürdürülebilir ve doğrudan görüşmeler yapılmasını" kolaylaştırmak adına çaba göstermeye devam edeceğini vurgulayan Putin, buna karşın Ukrayna kendi içinde anlaşmaya varana kadar krizin devam edeceğini söyledi.

Ukrayna ordusu kimya fabrikasını vurdu


'ÖLMEYE GÖNDERİLMEMEK İÇİN RUSYA'YA GELİYORLAR'

Ukrayna'da insan haklarının da gözetilmesi gerektiğini hatırlatan Rus lider, ülkede giderek artan askerileşmeden de endişe duyduklarını belirtti: "İstatistiklere bir bakın. Ukrayna ordusunun bütçesi 2014'te yaklaşık yüzde 41 oranında arttırıldı. Öncü verilere göre de bu yıl bu oran 3 katına çıkacak. Bütçe 3 milyar doları aşacak. Bu da gayrı safi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 5'i demek. Ve bu, çoğunlukla bizim fonlarımız ve uluslararası fonlara dayanan ekonomisinin içler acısı bir halde olduğu bir dönemde yapılıyor." Putin, pek çok Ukraynalının da çatışma bölgelerine "ölmeye gönderilmemek" için Rusya'ya göç ettiğini söyledi.

Hollande-Putin-Merkel görüşmesinden sonuç çıkmadı

KENDİ PARA BİRİMLERİNİ KULLANACAKLAR

Diğer taraftan Mısır'la ilişkilere de değinen Putin, "eski ve güvenilir bir partner" dediği Mısır'la ticarette yakın zamanda ABD dolarını bırakıp, kendi para birimlerini kullanmaya başlayacaklarını açıkladı. Bunun işbirliğini arttıracağını belirten Putin, dünya pazarlarında etkili olan akımlara bağımlılığı da azaltacağını kaydetti.

Kremlin'den 'Putin otistik' iddiasına yanıt

Senatörlerden Obama'ya 'Ukrayna'ya silah' baskısı