Putin: Ukrayna'da ateşkes 15 Şubat'ta

Putin: Ukrayna'da ateşkes 15 Şubat'ta
Putin: Ukrayna'da ateşkes 15 Şubat'ta
15 saat süren Normandiya Dörtlüsü görüşmesinin ardından açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tarafların, 15 Şubat'ta başlamak üzere ateşkeste anlaştığını duyurdu.

RADİKAL - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun katılımıyla gerçekleştirilen Minsk’teki barış görüşmelerinden ateşkes kararı çıktı.

Ukrayna’da binlerce kişinin hayatını kaybetmesine ve evinden olmasına yol açan çatışmaları görüşmek üzere toplanan Normandiya Dörtlüsü’nün görüşmesi yaklaşık 15 saat sürdü. Görüşme ardından açıklama yapan Rus lider Putin, ateşkesin 15 Şubat’ta başlayacağını duyururken, Ukrayna’nın, doğusundaki vatandaşların haklarına saygı duyması gerektiğini ve bu sebeple anayasal reform yapmasının şart olduğunu söyledi. Rus lider, ağır silahların bölgeden çekileceğini de sözlerine eklerken, “Ana konular üzerinde anlaşma sağladık” ifadelerini kullandı.

KIEV, HALK CUMHURİYETLERİYLE ANLAŞMAK İSTEMEDİ

Putin yaptığı açıklamada, “Bu benim hayatımın en iyi gecesi olmasa da, önemli konularda anlaşmayı başardık. Neden anlaşmak bu kadar uzun sürdü? Bunun maalesef Kiev hükümetinin Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri ile anlaşmayı reddetmesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Herkes Donbas'ta barışa varılmasını istiyorsa Kiev'in Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri ile direk kontakt kurması gerek” dedi.

Moskova'nın, Ukrayna'daki krizin tüm taraflarının önümüzdeki günlerde dikkatli olmasını umduğunu söyleyen Putin şu şekilde devam etti: "Bir belge biraz önce imzalandı. 'Minsk sözleşmesinin hayata geçirilmesine yönelik alınacak önlemler' adlı belge temas grubu tarafından imzalandı. İkinci belge ise Fransa, Ukrayna Devlet Başkanları ve Almanya Başbakanı'nın bu süreci desteklediğine ilişkin."

Bu arada Putin’in açıklamalarından sonra Moskova Borsası verilerine göre MICEX endeksi %2,1, RTS endeksi ise % 4.4 artış yaşadı.

 

Ukrayna'daki ateşkesten sonra dolar kaç lira oldu?

Normandiya Dörtlüsü görüşmesi 14'üncü saatinde bitti

Liderlerin görüşmesinden önce Minsk'te ateşkeste uzlaşıldı

İngiltere: Putin, 20. yüzyılın ortalarında yaşayan bir tiran gibi davranıyor

Putin: Ukrayna kendi içinde anlaşmaya varmalı

Ukrayna ordusu kimya fabrikasını vurdu