Putin ve Ruhani'den 'nükleer' görüşmesi

Putin ve Ruhani'den 'nükleer' görüşmesi
Putin ve Ruhani'den 'nükleer' görüşmesi
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile yaptığı telefon görüşmesinde, "İran'ın uluslararası camiadaki nükleer sorununu sona erdirmek için gerçek bir fırsat olduğuna inandığını" söyledi.

TAHRAN – İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in telefonda görüştükleri açıklandı.

İki ülke ilişkileri, bölgedeki gelişmeler ve nükleer müzakerelerin ele alındığı görüşmede Ruhani, Cenevre’de yapılan son nükleer müzakerelerdeki tutumundan dolayı Rusya'ya teşekkür etti. Ruhani, “ülkesinin nükleer faaliyetlerinin barışçıl olduğunu ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın gözetiminde gerçekleştirdiğini defalarca belirttiğini” kaydetti.

Son müzakerelerde iyi ilerlemeler sağlandığını ancak herkesin “söylem ve isteklerde aşırıya kaçmanın kazan-kazan anlaşmasında kat edilen yolda zorluklarla karşılaşılmasına neden olacağını aklında tutması gerektiğini” ifade eden Ruhani, müzakerelerde her iki tarafın anlaşmaya ulaşmadaki iradelerine zarar getirecek şartların oluşmasına izin vermemesi gerektiğini ifade etti. 

ANLAŞMAYA ÇOK YAKINLAR
Cenevre’deki son müzakerelerde anlaşmaya çok yaklaşıldığını ifade eden Putin'in de “İran’ın çok iyi bir işbirliği sergilemesine rağmen maalesef bilindiği üzere bazı sorunlar yaşandı ve anlaşma ertelendi. Rusya her iki tarafın da ciddi iradeyle sürdürdüğü müzakerelerin başarıya ulaşması için çalışmaya devam edecektir” dediği belirtildi.

Putin'in, "İran’ın nükleer sorununu sona erdirmek için gerçek bir fırsat olduğunu" dile getirdiği de kaydedildi.

Suriye konusunun da ele alındığı telefon görüşmesinde Ruhani, İran ile Rusya’nın, Suriye konusunda birçok ortak paydada buluştuğunu ve sonunda diğer tüm etkin ülkelerin de bu krizi sona erdirmek için savaşın bir çözüm olmayacağı konusunda birleşmelerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Gerekli koşulların oluşması durumunda Suriye konusundaki yapıcı yaklaşımların önemli anlaşmalara dönüştürülebileceğini ifade eden Ruhani, “Elbette bu konferansa (Cenevre-2) katılımımız hiçbir önkoşul olmaksızın mümkün olacaktır” ifadesini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Putin de Cenevre-2 Konferansında İran’ın varlığının faydalı olacağını ifade etti.