Putin'den ABD halkına Suriye makalesi

Putin'den ABD halkına Suriye makalesi
Putin'den ABD halkına Suriye makalesi
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Amerika'nın en etkili gazetelerinden New York Times'da yayınlanan makalesinde Amerikan halkına ve ABD'li politikacılara seslendi.

MOSKOVA - Putin Rusya’nın Suriye konusunda pozisyonunu anlattığı yazısında, “Obama’nın Suriye konusunda Rusya ile diyaloğa devam etme isteğini memnuniyetle karşılıyorum. Eğer Suriye’ye karşı güç kullanımını önlemeyi başarabilirsek bu uluslararası ilişkilerdeki atmosferi iyileştirecek ve karşılıklı güveni artıracaktır. Bu bizim ortak bir başarımız olacak ve diğer önemli konularda da işbirliği için bir kapı açacaktır” dedi.

ABD ve Rusya’nın, Suriye yönetiminin kimyasal silahları uluslararası toplumun üyelerinin kontrolüne vermesi ve sonra yok edilmesi konusundaki isteğinden yararlanması gerektiğinin altını çizen Putin, Barack Obama’nın açıklamalarına bakılırsa ABD’nin askeri müdahaleden vazgeçmesi için alternatif olarak görüldüğünü yazdı.

Putin, Suriye’de kullanılan kimyasal silahlar ile ilgili de, “Suriye’de kimyasal kullanıldığı konusunda hiç kimsenin şüphesi bulunmamaktadır. Ancak bunu Suriye ordusunun değil muhaliflerin kullandığına inanmak için her türlü neden var. Onların arkasındaki yurtdışı güçlerin olayı provoke etmek amacı ile yapıldı. Bunların İsrail ’e de yeni bir kimyasal silah saldırısına hazırlandıkları bilgisini de göz ardı edemeyiz” dedi.

Putin, yazısında Suriye’deki olayların yönetim ve muhalifler tarafından demokrasinin kurulmasına yönelik bir mücadele olmadığını anlamaları gerektiğinin de altını çizdi. (Siyamend KAÇMAZ / DHA)