Putin'den ajanlara 'yurtsever' şarkılar

Putin'den ajanlara 'yurtsever' şarkılar
Putin'den ajanlara 'yurtsever' şarkılar
Rusya Başbakanı Vladimir Putin, ABD tarafından sınır dışı edilen Rus ajanlarla görüştüğünü ve onlarla birlikte "yurtsever" şarkılar seslendirdiğini söyledi.

MOSKOVA- Rus haber ajansı RİA Novosti’nin bildirdiğine göre, Ukrayna’da bulunan Putin, gazetecilerin ABD’den sınır dışı edilen Rus ajanlarla görüşüp görüşmediği sorusuna olumlu yanıt verdi.

Ajanlarla birlikte canlı söylenen parçalara eşlik ettiğini söyleyen Putin, bu parçalar arasında Rus yurtseverlerin "Anavatan’ın Başladığı Nokta" adlı şarkısının da bulunduğunu belirtti.

Putin, ajanların bundan sonraki yaşamlarıyla ilgili bir soru üzerine de, "Saygın yerlerde çalışacaklarına ve parlak bir geleceğe sahip olacaklarına eminim" ifadesini kullandı.

Kendisi de eski KGB ajanı olarak yurt dışında çalışma deneyimine sahip bulunan Putin, bir ajanın hayatının son derece zor olduğunu belirterek, "Düşünün, yabancı bir dile ana dili gibi hükmetmeli, düşünmeli ve konuşmalı. Diplomatik dokunulmazlığınız olmadan, yıllarca anavatana karşı vazifelerinizi yerine getirmelisiniz" dedi.

ABD tarafından sınır dışı edilen ajanların çalışmalarının bu kişilerin amirleri ve uzmanlar tarafından kapsamlı bir şekilde değerlendirileceğini belirten Putin, "Daha önce de söylediğim gibi bu (ajan skandalı) ihanet sonucu ortaya çıktı. Onların (hainler) sonu her zaman bir çukurda alkol veya uyuşturucu bağımlılığıyla sonuçlanmıştır" diye konuştu.

"İhanet edenlerin" tümünün adını bildiğini ifade eden, ancak isim vermeyen Putin, bu kişilerden intikam alınıp alınmayacağı yolundaki soruya da, "Gizli servisler kendi kanunlarına göre yaşar ve bu sorunları çözmek onlara bağlı" yanıtını verdi. (aa)