Putin'den Erdoğan'a 'ret'

Putin'den Erdoğan'a 'ret'
Putin'den Erdoğan'a 'ret'
Erdoğan, Putin'den çatışmalardan kaçan Suriyelilerin ülkelerini terk etmesini egelleyecek güvenli bölge oluşturulması için BM Güvenlik Konseyi'nde destek olmasını istedi. Putin öneriyi kabul etmedi.
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

Suriye’deki kriz Ürdün ve Lübnan gibi sınır komşularında olduğu kadar Türkiye ’de de her geçen gün biraz daha fazla hissedilen bir travmaya dönüştü. Suriye’den ateşlenen silahların Türkiye’de aldığı can sayısı 10’a yaklaştı. Diğer taraftan kaçakçılar, sınır köylerinde yaşayan insanları ve göçmenleri kalkan ederek, son dönemde artan sınır kontrollerini aşmaya çalışıyor. Hudut birliklerinin engellemeye çalıştığı kaçakçıların yaklaşık bin kişiyi bulan kalabalıklarla karşılaşması, kaçakçılardan çok taşlı sopalı gruplarla mücadele etmek zorunda kalması, bu travmanın görünen parçalarından bazıları.
Artık Türkiye’nin sorunu
Türkiye, Suriye’deki katliamın bitirilmesi kadar bu travmayı da aşmaya çalışıyor. Bu nedenle uluslararası topluma sürekli “Artık mesele sadece Suriye’nin meselesi değil, bir komşu olarak Türkiye’nin de güvenlik meselesi” mesajını veriyor. Ancak sorunun BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye topraklarındaki bazı insani operasyonlara başlamadan ya da Suriye hava sahasına ilişkin bazı kısıtlamalara gidilmeden bir sonuç alınamayacağının da farkında. BM Güvenlik Konseyi’nin bir karar alabilmesi için 5 daimi üye ile birlikte en az 4 geçici üyenin evet demesi gerekiyor. Rusya daimi üye olarak Suriye’den yana açık bir tavır sergiliyor ve Türkiye de dahil birçok uluslararası aktörün beklediği hiçbir tasarıya geçit vermiyor. Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın üç gün önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesini de işte tam bu nokta üzerinden analiz etmek gerekiyor. Erdoğan Putin’in tavır değiştirmeyeceğini bildiği halde sık sık arıyor ve aynı sıkıntıları tekrar tekrar anlatıyor. Üst düzey bir yetkili, bu durumu izah ederken “Rusya’nın tuzu kuru. Bölgedeki istikrarsızlık petrol fiyatlarını arttırıyor ve Rusya’nın çıkarına sonuçlar doğuruyor. Haliyle bu durumun devam etmesi yönünde politikalardan vazgeçmeyeceklerini biliyoruz. Yine de sürekli taciz ediyoruz. Durumun ciddiyetini anlatıyoruz” yorumunu yaptı.
Bir kez daha aynı cevap
Edindiğim bilgiye göre tercümeler çıkarıldığında yaklaşık yarım saat süren son görüşmede de durum değişmedi. Erdoğan Türkiye’nin Suriye sınırında yaşanan olayları tek tek anlatıp “Mesele artık sadece Suriye’nin meselesi olmaktan çıktı. Türkiye için de güvenlik ve mülteci sorununa döndü. Yanı başımızdaki çatışmalar yüzünden sivil insanlarımız ölüyor. Güvenlik Konseyi devreye girmeli. Suriye halkının ülkelerini terk etmesine mani olacak tedbirler almak, sınır boylarını çatışmalardan arındırmak lazım. BM Güvenlik Konseyi bu yönde bir karar alabilir” önerisini iletti. Putin ise Rusya’nın bugüne kadar izlediği politikayı anlatmakla yetindi ve Erdoğan’ın istediği yönde bir Güvenlik Konseyi kararına destek vermeyeceklerini ifade etti.
Erdoğan, Mısır’da yaşananlara da dikkat çekerek “Ülkede siyasi sürecin tüm grupları kapsayacağı şekilde ilerlemesi şart. Yukarıdan aşağıya doğru bir siyasi dizayn sağlıklı sonuç doğurmaz” görüşünü iletti. Putin bu konuda Erdoğan’ın görüşlerini desteklese de Rusya, Mısır’da yaşananları uzaktan izleme yaklaşımını sürdürmekte kararlı.