Putin'den 'Fransa ile birlikte çalışın' talimatı

Putin'den 'Fransa ile birlikte çalışın' talimatı
Putin'den 'Fransa ile birlikte çalışın' talimatı
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Akdeniz'deki Rus donanma güçlerine Fransa ile 'müttefik gibi' birlikte çalışmaları talimatını verdi.

RADİKAL - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ülkesinin savunma yetkilileri ile Suriye'deki operasyonlarla ilgili bir toplantı gerçekleştirdi. Televizyonlarda da canlı yayınlanan toplantıya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov'un yanı sıra Akdeniz'deki Rus kruvazörü Moskva'nın komutanı Oleg Krivorog da katıldı. 

Rusya Devlet Başkanı Putin'e operasyonlarla ilgili bilgi veren Şoygu, 'Rostov na Donu' denizaltısından da Halep ve İdlib'deki hedeflere roket saldırıları düzenlendiğini açıkladı. Hava güçlerinin son saldırılarına dair de bilgi veren Şoygu, Rus jetlerinin Suriye'de 140 IŞİD hedefini imha ettiğini ve ülkenin kuzeyinde de 40 kasabanın teröristlerin elinden geri alınmasını sağladığını belirtti.

Kremlin: Putin-Obama görüşmesinden dönüm noktası beklenmesin

Aynı toplantıda konuşan Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov da Rus savaş uçaklarının Suriye'de son 24 saat içinde 2 bin 300 sorti gerçekleştirdiği bilgisini verdi.

Obama: Güvenli bölgenin verimli olmayacağına karar veriyoruz

Putin de Suriye'deki operasyonların Rusya ve vatandaşlarını korumak amacıyla gerçekleştirildiğini söyledi. Fransa'nın uçak gemisi Charles de Gaulle'un yakında Akdeniz'de olacağını belirten Putin, Akdeniz'deki Rus donanma güçlerine de Fransa ile 'müttefik gibi' birlikte çalışmaları talimatını verdi. 

Öte yandan Moskva kruvazörünün komutanı Krivorog, Akdeniz'den Suriye'deki IŞİD hedeflerine Kalibr füzeleri fırlatıldığını söyledi. Bununla birlikte Krivorog, Akdeniz'deki Moskva kruvazörünün görevlerinden birinin Rus hava güçlerinin Suriye'de hava operasyonları düzenlediği Hmeymim üssünü korumak olduğunu söyledi.

Obama: Esad'ın Suriye'nin geleceğinde yeri yok

Fransız basını Akdeniz'deki Rus donanmasının IŞİD'in başkent ilan ettiği Rakka'yı vurduğunu aktarmış, ancak bu haber Rus yetkililer tarafından doğrulanmamıştı. (Sputnik) 

Rusya: Uçak bomba yüzünden düştü