Putin'den 'hayır' telefonu

Putin'den 'hayır' telefonu
Putin'den 'hayır' telefonu

Fotoğraf arşivdir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'la telefonda görüştüğü bildirildi.

RADİKAL – Yunanistan’da dün gerçekleşen referandumda ‘hayır’ oyunun önde gelmesinin ardından liderler arasındaki telefon trafiği sürüyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras referandumun ardından bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

AFP’nin haberine göre, Putin telefonda Kremlin’in Yunanistan halkına desteğini vurguladı. Kremlin’den yapılan açıklamada, “Putin Yunan halkına, ülkelerinin yüzleştiği zorluklarla baş etme konusunda desteğini dile getirdi” denildi. Açıklamada görüşmenin Yunanistan’ın isteğiyle gerçekleştirdiği ifade edilirken, iki liderin “Rusya-Yunanistan işbirliğinin geliştirilmesi” konusunu da ele aldıkları bildirildi.

AP: Yunanistan için insani yardım düşünülmeli

Reuters’a konuşan ve ismini vermek istemeyen bir hükümet yetkilisi, görüşme isteğinin Putin’den geldiğini belirtmiş ve liderlerin, Tsipras’ın Atina’da siyasi parti liderleriyle gerçekleştirdiği görüşmelere ara verildiğinde yapılacağını söylemişti.

Almanya'dan Varufakis'in istifasıyla ilgili ilk yorum

'YUNAN HALKININ İRADESİNE SAYGILIYIZ'

Öte yandan, referandumla ilgili açıklamada bulunan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Moskova yönetiminin Yunan halkının ortaya koyduğu iradeye saygı duyduğunu açıkladı. Peskov, "Yunanistan'daki gelişmeleri yakından takip etmeyi sürdüreceğiz. Yunan partnerlerimizin kreditörlerle en kısa sürede uzlaşma sağlamasını umuyoruz" dedi. 

Rusya ve Yunanistan'ın tarihi ve çok yakın ilişkilere sahip olduğunu hatırlatan Peskov, Yunanistan'da bundan sonra yaşanacakların Moskova için önemli olduğunu vurguladı.

‘ATİNA, MALİ YARDIM İÇİN BAŞVURMADI’ 

Diğer taraftan Peskov, Atina yönetiminin Rusya'ya mali yardım için başvuru yapmadığını söyledi:

"Hatırlarsanız, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve biz, şimdiye kadar mali yardım konusunda talep gelmediğini birçok kez ifade etmiştik. Yunanistan ile yapılan ikili görüşmelerde mali yardım konusu hiçbir zaman gündeme gelmedi.”

Merkel'in bitkin görüntüsünün nedeni Yunanistan'daki referandum mu?

Yunanistan Maliye Bakanı Varoufakis istifa etti


  http://www.radikal.com.tr/139198113919811

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Halkın iradesine Rusya'dan saygılar! - legendary

  Yunan demokrasisinin bu zaferini tebrik edenlere bakalım; Fransa'da Le Pen, Britanya'da AB karşıtı parti ve şimdi Rusya. Gülünç! İlginçtir ki sosyalistler ile faşistler bir noktada buluşabiliyor... Sosyalist ideolojideki arkadaşlar buna hemen tepki gösterir ancak ne yazık ki durum bu! Sosyalist enternasyonalizminin yalan olduğunu beyan etmeye de gerek yok sanırım! Çünkü hepsi içe kapanmacıdır... Ekonomi konusuna dönersek. Sorun Yunan hükumetinin ekonomik bir meseleyi bir demokrasi mücadelesiymiş havasıyla pazarlamasıydı. Popülist liderler genellikle bunu yapar. Olayları olduğundan başka bir şeymiş gibi gösterme çabası içine girerler... Ekonomi bir matematik işidir ve denklem basit. Ürettiğinden fazlasını harcarsan aradaki farkı borçla kapatırsın... Yunan halkı zamanında popülist politikalara prim vermeseydi bugün bu durumda olmayacaktı... Buradan alınacak tek ders popülist politikalara asla geçit verilmemesi gerektiğidir...