Putin'den Hindistan atağı

Putin'den Hindistan atağı
Putin'den Hindistan atağı
Rusya'yı Hint pazarında güçlendirme peşindeki Putin, Yeni Delhi ziyaretinde 2.9 milyar dolarlık silah anlaşması imzaladı.

YENİ DELHİ - ABD , Fransa ve İsrail’le imzaladığı askeri anlaşmalarla dikkat çeken Hindistan, bu kez kapılarını Rusya’ya açtı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dünkü Yeni Delhi ziyaretinde iki ülke arasında 2.9 milyar dolarlık askeri anlaşma imzalandı. Putin ile Başbakan Manmohan Singh’in imzaladığı anlaşma, Hindistan’a 1.6 milyar dolarlık 42 Sukhoi Su-30 tipi avcı uçağı ve 1.3 milyar dolarlık 71 adet Mil Mi-17 tipi askeri helikopterin satışını da içeriyor. Putin, Singh ile görüşmesinde Afganistan ile bölgese güvenlik de ele alındı. İki ülke arasında 2000’den beri 6 kat artan ve bu yıl 10 milyar dolara ulaşması beklenen ticarette son yıllarda düşüş yaşanıyor. Rusya 2015’e dek Hindistan’la ticareti 20 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.
Hindistan’ın Rus askeri sanayinin bir numaralı müşterisi olmasına karşın Rusya son yıllarda milyarlarca dolarlık silah sözleşmelerini Batı’ya kaptırdı. Sovyet yapımı bir uçak gemisinin yenilenmesini içeren 1 milyar dolarlık sözleşmenin Moskova tarafından yerine getirilememesi de iki ülke arasında rahatsızlık yaratıyor. Ayrıca Hindistan Rusya’dan istediği bir fırkateynin teslim edilmemesi nedeniyle tazminat talep ediyor.

Halk tecavüzcüler için idam istiyor

Hindistan’da bir kadın üniversite öğrencisinin otobüste 6 kişinin toplu tecavüzüne uğramasının ardından başlayan gösteriler çatışmaya dönüşürken protesto gösterileri nedeniyle Başbakan Manmohan Singh itidal çağrısı yaptı. Protesto yasağı ilan edilen başkent Yeni Delhi’de polis başkanlık sarayına yürümek isteyen göstericileri engellemek için caddeleri kapattı. Trafiğin felç olduğu kentte bir grup gösterici de kadınların güvenliğinin sağlanması talebiyle meclis binasına yürüdü. Şiddetin çözüm getirmediğini vurgulayan Singh ise halka “Kadınların güvenliğinin sağlamak için gerekli çabayı sarf edeceğimize söz veriyorum” diye seslendi. Tecavüz vakasının ardından ülke çapında polis devriyeleri ile otobüs şoförleri ve yardımcıları üzerindeki kontroller arttırılırken, toplu ulaşımda renkli ve perdeli pencereleri olan otobüslerin kullanılması yasaklandı. Hafta sonu ülkede düzenlenen protestolarda ise 60’ı polis 160 kişi yaralandı. Olayla ilgili otobüs şoförü dâhil 6 kişi gözaltına alındı. Bazı protestocular sanıkların müebbet hapis istemiyle yargılanmasına karşı çıkarken çoğu kişi sanıkların idam cezası almaması halinde gösterilere devam edeceklerini duyurdu. Yeni Delhi’de resmi kayıtlara göre 2012’de 661 tecavüz vakası yaşandı. Bu, 2011’e göre yüzde 17’lik bir artış olduğu anlamına geliyor.
23 yaşındaki kurbanın hayati tehlikesi ise sürüyor. Doktorlar kurbanın ameliyattan sonra yaşam destek ünitesine bağlandığını açıkladı. Tıp öğrencisi kurban, bindiği otobüste yaklaşık 1 saat boyunca tecavüze uğramıştı. {BBC- AP}