Putin'den Papa ve Türkiye açıklaması

Putin'den Papa ve Türkiye açıklaması
Putin'den Papa ve Türkiye açıklaması
Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin, Papa Franciscus ile Türkiye'nin aralarındaki sorunları çözebileceğine inandığını belirtti.

RADİKAL - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Putin ile Direkt Hat" programının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazetecilerin Papa ile Türkiye arasında yaşanan polemik hakkında sorduğu soruyu Putin şöyle yanıtladı:

"Papa Franciscus ile Türkiye'nin polemiğine karışmak istemiyorum. Papa Franciscus dünyada o kadar etkili bir insan ki, dinsel eğilimlerine bakmaksızın tüm insanlara kendini açıklama yolu bulur. O samimi ve konuştuğunu bilen bir insan. Ben konunun ne olduğunu bilmiyorum, son konuşulanları görmedim. Türkiye'de de insanların çıkan sorunları çözecek kadar akıllı olduğundan eminim."

Papa: Öfke, diyalog kurmayı bilmemenin işaretidir

'VATİKAN ZARAR GÖRÜR'

Katoliklerin lideri Papa Franciscus, 1915 olaylarını anmak için Vatikan'da düzenlediği ayinde 20. yüzyılın ilk soykırımının Ermeni toplumuna karşı yapıldığını söylemiş, ardından Diyanet İşleri Başkanlığı bir açıklama yapmış ve "Vatikan zarar görür" demişti.

Vatikan'dan Papa'nın 'soykırım' ifadeleriyle ilgili açıklama

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise konuyla ilgili olarak, "Papa'yı kınıyorum ve bir daha bu yanlışa düşmemesi adına uyarıyorum" şeklinde bir açıklama yapmıştı. (DHA) 

İtalya Başbakanı'ndan Papa'ya destek, Türkiye'ye uyarı

Economist: Türkler Ermeniler ile ilişkilerini düzeltmeli

Avrupa Parlamentosu Ermeni tasarısını kabul etti