Putin'den sürpriz Kırım ziyareti

Putin'den sürpriz Kırım ziyareti
Putin'den sürpriz Kırım ziyareti
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi ve Kırım elektrik hattının ilk ayağını açtı.

RADİKAL - Rusya, günlerden beri elektriklerin kesik olduğu Kırım'a yardım için harekete geçti. Rusya - Kırım elektrik hattının ilk ayağını, bölgeye sürpriz bir ziyarette bulunan Putin açtı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Taman yarımadasından Kırım'a yüksek gerilim denizaltı kablo bağlantısı ile enerji nakli sağlanacağını söyledi. Rusya'dan Kırım'a enerji köprüsünün ilk ayağının hizmete girmesi nedeniyle düzenlenen törende konuşan Putin, 100 kilometrelik yüksek gerilim kablosunun döşendiğini açıkladı. Putin, 2017 yılında da Kafkaslar'dan Kırım'a doğalgaz sevkiyatına başlanacağını belirtti.

Erdoğan: Rusya'ya karşı tedbirimizi alırız

Putin'e törende eşlik eden Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak, 2016 yılının mayıs ayında döşenecek ikinci bir kablo hattıyla enerji köprüsünün ikinci ayağının tamamlanacağını söyledi. Enerji Bakanı Novak, Kırım'ın Ukrayna'ya enerji bağımlılığının 2018 yılının mart ayında tamamen ortadan kalkmış olacağını kaydetti.

Tarihi bir gün yaşandığını söyleyen Kırım Başbakan Yardımcısı Ruslan Balbek, yeni nakil hattından 15 Aralık'tan itibaren elektrik transfer edilmesine başlanacağını açıkladı.

Rus milletvekili Kremlin'e isyan etti: Nazizim Rusya'da yeniden mi doğuyor?