Putin'den Türkiye için sert sözler!

Putin'den Türkiye için sert sözler!
Putin'den Türkiye için sert sözler!
Rusya Devlet Başkanı Putin, 2015'i değerlendirdiği basın toplantısında uçak kirizi için konuştu: Türkiye, Suriye'nin hava sahasını sürekli ihlal etti. Hadi şimdi uçsunlar... Türk yönetiminin İslamlaştırma politikası yüzünden Atatürk herhalde mezarında ters dönmüştür.

RADİKAL - Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘yılsonu büyük basın toplantısına’ yerli ve yabancı gazeteciler rekor düzeyde ilgi gösterdi. Yaklaşık 1400 gazeteci, toplantı için akreditasyon yaptırdı. 

Putin toplantıda uçak kirizi hakkında özetle şunları söyledi: “Türkiye yönetiminin uçağımızı düşürmesini, dostça bir adım olarak değil düşmanca bir adım olarak değerlendiriyoruz. Bir problemle karşılaşıldığında insanlar normalde birbiriyle iletişim kurup açıklama yaparlar. Türkiye için önemli konularda işbirliği yapmaya hazır olduğumuzu gösterdiysek, mevcut askeri işbirliği kanalları üzerinden 'Tamam orada konuştuk, ama sınırın bu kısmı hakkında konuşmadık, fakat burada da bizim çıkarlarımız var, dikkate alan şunları rica ediyoruz, oraya ateş açmayın' demek çok mu zordu. Kimse bir şey söylemedi.  Biz Türkiye ile işbirliği yapmaya hazır olduğumuzu gösterdik. Uçağımızı vurmaya gerek var mıydı? Anlamıyorum neden? Oradan kaçacağımızı mı düşündüler? Rusya öyle bir ülke değil. Ancak uçağımızı düşürdükten sonra Türkiye, bunun yerine NATO'nun arkasına saklandı. Biz Türkiye ile işbirliğini reddetmedik. Antalya’ya G20 zirvesine gittim ve orada birçok Türk yöneticiyle görüştüm. Bizim önümüze uluslararası hukuka uymayan Türkiye hakkında çok hassas konular koydular. Türkmenler hakkında ise hiçbir şey duymadım. Türkmenlere saldırılarla ilgili soru sorabilirlerdi. Biz de “Tamam anlıyoruz. Size yardım etmeye hazırız” diyebilirdik. 

TÜRKİYE, SURİYE HAVA SAHASINI İHLAL ETSİN

Suriye'deki varlığımızı genişlettik, hava operasyonlarımızın sayısını artırdık. Orada Rus füze savunma sistemi yoktu şimdi S-400 var. Eskiden orada Türk uçakları uçuyor ve sürekli Suriye hava sahasını ihlal ediyorlardı, hadi şimdi uçsunlar. Rusya, uçağı düşürüldükten sonra bölgeden geri çekilecek bir ülke değil. Türkiye ile yaşadığımız anlaşmazlıkta üçüncü bir tarafın etkisi var mı bilmiyorum. Belki de Türk yönetiminden birileri ABD’lilere yalakalık yapmak istemiştir. Belki de ABD ve AB’ye Türklerin ‘onların İslamcıları’ olduğunu göstermek istemişlerdir.

ATATÜRK MEZARINDA TERS DÖNMÜŞTÜR

Türk yönetiminin İslamlaştırma politikası yüzünden Atatürk herhalde mezarında ters dönmüştür. Türkiye'deki mevcut yönetimle anlaşmaya varmak zor olacak gibi görünüyor. İlişkilerin onarılması konusunda umut görmüyorum. Türkiye yönetiminden ilişkilerin onarılmasına yönelik bir adım gelmedi. İslamlaştırma politikaları bizi de etkiliyor. Orada bizim ülkemize de sızabilecek militanlar var." 

SURİYE KONUSUNDA TUTUMUMUZ AYNI

Suriye krizi konusundaki tutumumuzu değiştirmedik. Suriye’yi kimin yöneteceğine dış güçler karar veremez. Rusya, Suriye krizinin tüm tarafları memnun edecek şekilde çözülmesi için çaba gösterecek.  Suriye’de siyasi çözüm mümkün. Bunun erken gerçekleşmesi daha iyi olur.  Rusya’nın Suriye krizinin çözümü için bir planı var ve planımızdaki kilit konular ABD’nin görüşleriyle de uyuşuyor. Uzlaşı içinde olduğumuz noktalar, anayasa üzerinde ortak çalışma yapılması ve seçim düzenlenmesi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Suriye ordusuyla muhalifleri birleştirme fikrini kısmen hayata geçirmeyi başardık.

SURİYE'DE KALICI ÜSSE İHTİYACIMIZ VAR MI EMİN DEĞİLİM?

Suriye’de neden geçici üsse ihtiyaç duyalım ki? Ama eğer birileri Rusya'nın üs elde etmesini isterse, bunu elde ederiz Suriye'de kalıcı bir üsse ihtiyacımız var mı emin değilim. Zira sınırlarımızdan binlerce kilometre uzağındaki herhangi birini vuracak güçte silahlarımız var.

IŞID'İN TEK YERDE 11 BİN PETROL TANKERİ VAR

Suriye’de çalışmış petrol taşıyan konvoylara hava saldırıları düzenlemeye başladık. Şimdi görüyoruz ki gece vakti 5-15 araçla petrol taşıyorlar. Irak’a doğru yeni bir petrol kaçakçılığı yolu oluştu. Bu yol Irak ve Irak Kürdistan’ı üzerinden geçiyor. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan (Irak Kürdistanı'ndaki) tek bir yerde 11 bin petrol tankerinin tespit edildiği fotoğrafı göstermesini istiyorum. Bu bir kabus.

IŞİD OYUNCULUK YAPIYOR

Bence, IŞİD ikinci planda olan bir konu. Zamanında Irak’a girdiler, ülkeyi mahvettiler. Sonra petrol ticaretiyle bağlantılı unsurlar ortaya çıktı. Endüstriyel düzeyde petrol kaçakçılığı sistemi Irak’ta kuruldu. Bu kaçakçılık sistemini ve yasadışı ticareti korumak için askeri güce ihtiyaç duydular. İslamcılık faktörünü kullanıp,  İslami sloganlarla ‘ölmeye hazır kişileri’ bölgeye çekmek çok iyi bir yöntem. Oysa bu kişiler aslında, ekonomik çıkarlarla bağlantılı bir oyunda oyunculuk yapıyor. Bu kişileri Irak’a çağırdılar ve son aşamada IŞİD ortaya çıktı.  Biz Suriye'de savaş başlatmadık. Bu ülkede sadece bazı operasyonlar düzenliyoruz. Bu operasyonlar da bütçemize önemli bir yük getirmiyor. Eğitim ve tatbikatlara ayırdığımız kaynakların bir bölümünü Suriye'deki operasyonlarımıza aktardık.

SURİYE'DEN 2 GÜN İÇİNDE GERİ ÇEKİLİRİZ

Suriye'deki hava operasyonlarımızı Suriye ordusunun kara harekatları devam ettiği sürece sürdüreceğiz. Harekatlar bitince Suriye'deki güçlerimizi 2 gün içinde geri çekebiliriz.

AKKUYU SANTRALİ

Rusya’nın Türkiye’de inşa edeceği Akkuyu Nükleer Santrali’ne devam edip etmeyeceği sorunu, şirketler arası düzeyde çözülmeli. Akkuyu projesine 3.5 milyar dolar yatırmadık. Türk Akımı'nın akıbeti bize bağlı değil. Avrupa Komisyonu'nun bize bu konuda yazılı garanti vermesi gerekli. Brüksel Türkiye için garantör olursa proje de gerçekleşir."  (Ajanslar, Sputnik)

 

 


  http://www.radikal.com.tr/149424814942483

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hadi simdi de... - user456178

  eveeet, hadi simdi de yok oyle degildi boyleydi deyiverin... sn. putin bu soylediklerinde yanlis mi? ucaklarimiz hic mi suriye sinirini gecmiyordu? antalya'daki zirvede rte, sn. putin ile (simdilerde gundemin neresine dustu bilmiyorum ama) o butun kalbiyle (!) yaninda oldugu turkmenler hakkinda ne konustu acaba? zira sn. putin daha ilk gunden "esad'a karsi olan herkesin karsisindayiz! " diye bas bas bagirmisti. ha sahi o ilimli turkmenler canla basla ve ellerinde o kadar silahla ilimli muhalefet yapiyordu degil mi? (yani bu durumda pkk da guneydoguda ilimli muhalefet mi yapiyor acaba diye sormaz mi insan?) hadi nato'ya basvurdun (eh tabi basina neler gelecegini anlayan once buyuk agbiye ya da babaya aglar dogal olarak) hic olmazsa tam olarak ayni anda dahi ols,a rusya'ya da "boyle boyle birsey oldu, sizin ucak miydi bilmiyoruz ama uyarilara cevap filan verilmedi" gibi bir sekilde baglanti kurulamaz miydi? gerci bu bile cok inandirici olmazdi ama hic olmazsa suriye'nin bir turk ucagini dusurdugu, arada bir suriye hava kuvvetleri ile "dog fight" durumlari oldugunu sanirim bir suru ulke biliyordu... neyse yazacak/tartisacak o kadar cok sey var ki... sonucta deveye neren egri demisler durumunda kaldik vesselam...

  Kürt Sorunu - Gılgameş

  Putin konuşmasında çok önemli bir şey söyledi. 'Antalya'da uluslararası hukuğun dışına çıkan, Türkiye için hassas konularda bizden destek istediler. Ona bile olur dedik.' Bloğumda yazdığım hususların doğruluğunu gösteren sözlerdi bunlar. Türkiye'nin bölgedeki tek hassas konusu Kürt Sorunu'dur. Zamanında Çeçen Kartı Kürt Kartı bağlamında ortak yol bulan iki devletin arasının bozulmasının asıl nedeni işte bu hassa konudur. Görüleceği üzere Kürtlere dürüst olmayan, Kürtlerin haklı mücadelesinden faydalanmaya çalışanların birgün hesap vermesi kaçınılmazdır. Ortadaki durumun iki ülkenin de zararına olduğu açık. Ancak bölge halkları için olumlu bir düşmanlıktır bu. Cumhurbaşkanı hendeklerden dem vurmuş. Asıl hendeği Putin kendisine kazacak.

  AKEPE başarısı 0 dost. - user398892

  Helal olsun AKEPE ye Bütün sınır komşularımızı bizden nefret eder hale getirdi. Çok değil 5-10 yıl içinde ülke toprak bütünlüğünü bile kaybedeceğiz. İstikrar isteyenler tersten görecek...