Putin'den Ukrayna'da soykırım benzetmesi

Putin'den Ukrayna'da soykırım benzetmesi
Putin'den Ukrayna'da soykırım benzetmesi
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kiev'in Doğu Ukrayna'ya karşı tutumunun soykırımı hatırlattığını söyledi ve Ukrayna'yı, doğal gaz için ödeme yapmaması halinde Rus Gazprom'un Ukrayna'ya yapacağı gaz sevkiyatını durdurmakla tehdit etti.

RADİKAL - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'da gazetecilere yaptığı Doğu Ukrayna'da açlık yaşandığını ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) bölgedeki durumu insani bir felaket olarak değerlendirdiğini belirtti. Putin, böyle bir durumda yaşam mücadelesi veren insanlara doğal gaz dağıtımının kesilmesinin soykırıma benzediğini savundu.

Rusya Devlet Başkanı, Ukrayna'yı doğal gaz için ödeme yapmaması halinde Rus Gazprom'un Ukrayna'ya yapacağı gaz sevkiyatını da durdurmakla tehdit etti. Putin, bu durumun Ukrayna üzerinden Avrupa'ya doğal gaz aktarımında da sorunlara neden olabileceği uyarısını yaptı.

Moskova'da binlerce kişi 'Anti-Maydan' eylemine katıldı

AYRILIKÇILARA GAZ SEVKİYATI 

Putin, Rusya'nın bundan on gün önce Rus yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki bölgelere doğal gaz sevkiyatına başladıklarını belirtmişti. Ayrılıkçılar da kontrollerindeki bölgelere Ukraynalı doğal gaz firması Naftogaz'ın doğal gaz sevkiyatı yapmadığını kaydetmişti.

Öte yandan Ukrayna’nın doğusundaki Moskova yanlısı ayrılıkçılar ile hükümet birlikleri, geçen hafta alınan ateşkes kararına uymaya başladı. Ukrayna ordusu sözcüsü, son 24 saat içerisinde ön cephede hiçbir askerin öldürülmediğini duyurdu. Rusya yanlısı ayrılıkçılar da ağır silahları çekmeye başladıklarını kaydetti.

ABD'den Rusya sınırında askeri tören

İngiltere'den Ukrayna'ya askeri eğitim desteği

ABD'den Rusya'ya 'ateşkes' uyarısı