Putin'in IŞİD'le mücadele planı

Putin'in IŞİD'le mücadele planı
Putin'in IŞİD'le mücadele planı
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in IŞİD'le mücadele planında Irak ve Suriye topraklarında Bağdat yönetimi, Şam rejimi ve Kürt güçlerinin uluslararası destekle ittifak kurması yer alıyor.

RADİKAL - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov aracılıyla ABD ile Arap ülkelerine kendi IŞİD'le mücadele planını iletti. Lavrov’un duyurduğu Putin planına göre; IŞİD karşıtı ittifakın bel kemiği Bağdat, Esad yönetimi ve Kürt güçleri uluslararası destekle ittifak kurmalı.

Hürriyet'ten Nerdun Hacıoğlu'nun haberine göre, Katar’da gerçekleşen Rusya, ABD ve Körfez ülkeleri dışişleri bakanları görüşmesinde Putin’in IŞİD ile mücadele planını John Kerry’ye ilettiğini belirten Lavrov, “Irak ve Suriye topraklarında başta ABD olmak üzere Batı’nın radikal terör örgütü IŞİD ile mücadele ittifakı hiçbir sonuç vermedi. Bu gerçeğe dikkat çeken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, benim aracılığımla kendi planını sundu" dedi. 

Koalisyon hava saldırıları 'yüzlerce sivili öldürmüş olabilir'

BMGK TARAFINDAN ONAY ŞARTI

Putin planının Irak ve Suriye topraklarında Bağdat yönetimi, Şam rejimi ve Kürt güçlerinin uluslararası destekle ittifak kurmalarını öngördüğünü belirten Lavrov, "Rusya lideri bu planı ABD yönetimine iletmemi isterken başlıca koşul olarak olası yeni ittifakın BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanması şartını da koştu. Putin ancak böyle bir formülle Irak ve Suriye topraklarında IŞİD belasından kurtuluş sağlanabileceğine inanıyor” açıklamasını yaptı.

Lavrov ve Meşal Katar'da görüştü

Katar’daki toplantıda Lavrov tarafından gündeme getirilen Putin planına Washington’ın nasıl bir yaklaşım sergilediği ise belirtilmedi. 

ABD, İncirlik'ten silahlı İHA kaldırmaya başladı

ABD'den PKK mesajı

Eğit-donat'ta hayal kırıklığı sürüyor