Putin'in merhamet edeceği tuttu

Putin'in merhamet edeceği tuttu
Putin'in merhamet edeceği tuttu

Rus liderin 4 saat 15 dakika süren basın toplantısını 1327 gazeteci izledi.

Rusya lideri Vladimir Putin dün 1327 gazetecinin katıldığı yıllık basın toplantısıyla şov yaptı. Dış ve iç politikadan ekonomiye pek çok alanda soruları yanıtlarken ‘af müjdesi’ de verdi. Parlamentoda önceki gün onaylanan affın sadece Greenpeace ve Pussy Riot üyeleri için olmadığını belirten Putin, liberal bir muhalefet yaratmaya çalışırken kendini demir parmaklıkların arkasında bulan enerji devi Yukos’un eski patronu Mihail Hodorkovski’nin de affedilebileceğini söyledi: “Hodorkovski bana af talebini ilettiği bir mektup yazdı. Kendisi 10 yıldan uzun bir süredir hapiste. Bunun ciddi bir süre olduğuna inanıyorum. İnsani nedenlerden dolayı af diledi. Annesi hasta. Yakın zamanda affedileceğine inanıyorum.” Putin’in bu açıklaması şubattaki Soçi Olimpiyatları öncesinde uluslararası eleştirileri hafifletme çabası olarak yorumlanırken, vergi kaçırma, dolandırıcılık ve zimmete para geçirme suçlarından 2003’ten beri hapiste olan Hodorkovski’nin avukatı Vadim Klyuvgant ise cezası Ağustos 2014’te dolan işadamının af başvurusunda bulunmadığını belirtti. 

Kiev’e yardım ettim çünkü... 

Ukrayna’nın Rusya’nın baskısıyla AB ile serbest ticaret anlaşmasını imzalamadığı haberlerini de değerlendiren Putin, Moskova’nın Kiev’in AB’ye entegrasyonuna karşı olmadığını ancak böylesi bir durumda Rus ekonomisinin de korunması gerekeceği ‘uyarısını’ yaptı. “Ukrayna kapılarını AB’ye açarsa, Kiev ile aramızdaki ticaret ilişkileri eskisi gibi olmayacaktır” diyen Rus lider, yapılan yardımları da ‘kardeşliğe’ bağladı: “Ukrayna’ya yardımlar protestolar ya da AB görüşmeleri ile ilgili değil. Kardeş ülkeleriz diyorsak, Ukrayna’ya zor zamanında yardım etmeliyiz.” Putin doğalgaz fiyatında indirime gidip devlet tahvillerine 15 milyar dolar yatırma sözü vermişti.
Rus lider, Kaliningrad’a İskender füzeleri konuşlandırma konusunda da son kararın verilmediğini vurguladı. ABD ’nin füze kalkanına atıf yapan Putin “Bu planın, askeri varlığımız için tehdit oluşturduğunu söyledik. Buna karşılık vermek durumundayız. Ancak İskender füzeleri tek ve en etkili cevap değil” dedi. Putin, eski NSA çalışanı Edward Snowden’la ilgili “Snowden’la hiç tanışmadım. Yapacak çok fazla işim var. Ama kendisi ilgimi çekmiyor da değil. Onun sayesinde, liderler dahil, milyonlarca insan pek çok konudaki fikrini değiştirdi. Bu bir başarı” dedi. Putin, sığınma hakkı verdiği Snowden’dan bilgi almaya çalışmadıklarını da savundu: “Snowden ile çalışmıyoruz. Sorular sormuyoruz.” 

Obama’yı kıskanıyorum 

Eski KGB ajanı Putin, ‘casusluğun bir gereklilik olduğunu’ savunurken, ABD Başkanı Barack Obama’ya ‘özendiği’ esprisini yapıp salondakileri güldürdü: “Biliyorsunuz, casusluk dünyanın en eski mesleklerinden biri. Dünyanın diğer en eski mesleklerini saymamıza gerek yok!.. Obama’yı kıskanıyorum. Zira Obama bunu (dinlemeyi) yapabiliyor ve hiçbir sonuçla karşılaşmayacak.”