Putin'in St.Petersburg'daki 'trol fabrikası'

Putin'in St.Petersburg'daki 'trol fabrikası'
Putin'in St.Petersburg'daki 'trol fabrikası'
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in günde 12 saat sosyal medyada propaganda yapan bir 'trol fabrikası' kurduğu belirtilirken, eskiden burada çalışan bir kişi, 'fabrikadaki' işleyişi anlattı.

RADİKAL - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, günde 12 saat sosyal medyada propaganda yapan bir 'trol fabrikası' kurdu. Eski trollerden biri St. Petersburg’daki merkezin ‘Putin’in propaganda silahı’ gibi çalıştığını açıkladı.

Radio Free Europe’a konuşan eski bir trol, St. Petersburg’daki Rusya İnternet Araştırmaları Merkezi'nin, Kremlin Sarayı’nın ‘propaganda merkezi’ gibi çalıştığını anlattı. Merkezde çalışanların hepsinin farklı rolleri var. Örneğin, biri Putin muhalifi rolünü oynuyor diğeri ise Putin yandaşı. Amaç ise sosyal medya ve forumlarda yapılan propagandalara 'orjinallik havası' katmak.

12 SAATTE 135 YORUM  

Merkezin eski çalışanlarından Marat Burkhard merkezin işleyişiyle ilgili olarak “Trollerden biri konuyla ilgili bir grafik ya da imaj hazırlar. Ardından kendi argümanını destekleyen bir yazıyla birlikte bu imajı paylaşır. Kötü adamdır bu” derken, rollerin Putin karşıtı bu ‘kötü adamlar’ın forumlardaki gerçek kullanıcıların gözleri önünde ‘bozguna uğratılması’ üzerine kurulduğunu söyledi. 

Her trolün 12 saat içinde en az 135 yorum yazmak zorunda olduğunu belirtilirken, Burkhard “Foruma yazılacak bir yorum en az 200 karakterden oluşmak zorunda. Yani oturup sürekli yazacaksınız" dedi. 

ANAHTAR KELİMELER VERİLİYOR

Peki troller nasıl seçiliyor? Trol adaylarına mülakat sırasında beş anahtar kelime veriliyor, sonraki aşamaları Burkhard şöyle anlatıyor:

“Beş anahtar kelimeyi, yaptıkları yorumlarda kullanmak zorundalar. Bu kelimeler mesela Şoygu (Rusya Savunma Bakanı), Rus Ordusu, savunma bakanı gibi kelimeler olabiliyor. Kelimeler asla peş peşe yazılmıyor. Ancak yorumun tamamında bu beş kelimenin beşi de kullanılmak zorunda.”

İKNA GÜCÜ ÖNEMLİ

Trollerde aranan başka bir nitelik ise ikna gücü. Yani trollerin eninde sonunda muhalif saflardaki eleştirel insanları ikna edip Putin’in politikalarının doğru olduğuna ikna etmeleri şart. 

Trol seçiminde adaylardan tamamen nötr bir kavram hakkında yazmaları da isteniyor. Mesela trol adaylarından vejetaryenliğin olumlu-olumsuz yönlerini yazmaları isteniyor. Kavramlar giderek daha çetrefilli ve tartışmalı elemeyi sağlayacak konulara yayılıyor. Örneğin ‘Rusya’nın Donetsk’e gönderdiği insani yardım konvoyu hakkında ne düşünüyorsunuz?” diye soruluyor. Bu bir adayın Putin yanlısı mı yoksa karşıtı mı olduğunu anlamak için de bir turnusol testi işlevini görüyor. (Al Jazeera)