Putin'in tebrik telefonuna MHP ve CHP'den tepki

Putin'in tebrik telefonuna MHP ve CHP'den tepki
Putin'in tebrik telefonuna MHP ve CHP'den tepki
Rusya Devlet Başkanı Putin'in, AKP'nin seçim başarısından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik etmesine CHP ve MHP'den tepki geldi.

RADİKAL - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, AKP 'nin seçim başarısı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ı arayarak tebrik etmesine  CHP ve MHP tepki gösterdi. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, "Putin bile farkında ki Sayın Erdoğan kendini Cumhurbaşkanı olarak değil, AKP Genel Başkanı olarak görüyor" ifadesini kullanırken, MHP Milletvekili Oktay Vural Putin'in özür dilemesi gerektiğini söyledi. 

Hürriyet'te yer alan habere göre, Tekin şöyle konuştu;

"Cumhurbaşkanı'nın makamına rağmen tarafsız olmadığını sadece bizler iddia etmiyoruz. Herkes farkında. Yoksa Putin nereyi arayacağını bilmez mi? Sayın Erdoğan'ın arkadaşı bile anladı ki, Sayın Erdoğan kendini Cumhurbaşkanı olarak değil, AKP genel Başkanı olarak görüyor. AKP'nin aldığı seçim sonuçları için Cumhurbaşkanı'nı arayıp kutluyor"

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na da seslenen Gürsel Tekin, "Sayın Davutoğlu ısrarla benimle muhatap olun diyordu. Putin bile seninle muhatap değil sayın Davutoğlu" dedi.

Diyarbakır seçim sonuçları netleşti

MHP'Lİ OKTAY VURAL: TAM BİR GAFLET

MHP Milletvekili Oktay Vural, Putin'in Erdoğan'ı arayarak seçim sonuçlarından dolayı tebrik etmesini, "Tam bir gaflettir. Birisi Türkiye'nin başkanlık sistemiyle değil, parlamenter sistemle yönetildiğini Putin'e hatırlatsın. Ayrıca tebrik etmek yerine, geçmiş olsun demesi gerekirdi" dedi.

Seçimde CHP birinci olunca belediye başkanı 'şükür pilavı' dağıttı

Şırnak'ta HDP'liler seçim kutlamasında Türk bayrağı astı

Vural, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Putin, tebrik ederek kinaye mi yaptı, bilmiyorum. Ama onu araması çok talihsiz, Türkiye parlamenter demokrasi ile yönetilen bir ülke. Türkiye'de Putin sistemi yoktur. Bu ikisi birbirlerine çok benziyorlar herhalde. Diplomatik olarak bir gaftır. Parlamenter demokrasi açısından TBMM'yi yok saymaktır. Özür dilemesi gerekir. Ya da Putin, espri yapmıştır. Tebrik etmek yerine geçmiş olsun, demesi gerekirdi. Kaldı ki, Türkiye'nin sisteminden dolayı enerji konularının muhatabı Cumhurbaşkanı değil; hükümettir, başbakandır.  Birileri Putin'e bunu anlatmalıdır."

İstanbul'da HDP kutlamaları başladı

Fethullah Gülen: Firavun da kendini çok güçlü görüyordu