PYD Başkanı Salih Müslim'den sürpriz ziyaret

PYD Başkanı Salih Müslim'den sürpriz ziyaret
PYD Başkanı Salih Müslim'den sürpriz ziyaret
PKK'nın Suriye'deki uzantısı Demokratik Birlik Partisi (PYD) Başkanı Salih Müslim, gizlice İstanbul'a geldi.

Suriye ’nin Haseki kentine bağlı Resulayn ilçesinde Özgür Suriye Ordusu’na destek veren El-Nusra cepehesi üyeleriyle yaşanan şiddetli çatışmalar sonrası bölgeyi ele geçiren PYD’nin Başkanı Salih Müslim, perşembe günü saat 16.30’da Atlas Jet’in Erbil- İstanbul seferiyle Türkiye ’ye geldi.

Hürriyet'in haberine göre Müslim, uçak havaalanına indikten sonra piste giren özel bir otomobile binerek buradan ayrıldı. Müslim’in nerede kalacağı konusunda herhangi bir bilgi verilmedi.

İstanbul'da MİT ve Dışişleri Bakanlığı'nın üst düzey yetkilileriyle görüşmesi beklenen Müslim'in, hükümet kanadından isimlerle görüşmesinin gündemde olmadığı belirtildi.

2 gün Türkiye’de kalacağı öğrenilen PYD Başkanı'nın, İstanbul'dan sonra Paris'e geçeceği öğrenildi.

PYD, Suriye’nin Türkiye sınırına yakın Resulayn ilçesinde Özgür Suriye Ordusu’na destek veren El-Nusra Cephesi üyeleriyle yaşanan şiddetli çatışmalar sonrası bölgeyi ele geçirmişti.

Sınırdaki şiddetli çatışmalar ve özerklik ilan edileceği iddialarıyle ilgili bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Davutoğlu da "Biz her zaman söyledik, Suriye içinde herhangi bir mezhebi veya etnik temelli defacto durumları kabul etmek mümkün değil ve daha büyük krizlere sebep olur" ifadelerini kullanmıştı.