PYD lideri Müslim: Sağ yakaladığımız DAEŞ militanları her şeyi anlatacak

PYD lideri Müslim: Sağ yakaladığımız DAEŞ militanları her şeyi anlatacak
PYD lideri Müslim: Sağ yakaladığımız DAEŞ militanları her şeyi anlatacak
PYD Lideri Salih Müslim, DAEŞ (IŞİD) militanlarının Kobani'ye Türkiye'den sızdığı iddialarına ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Müslim, bu konuda iddiaların araştırıldığını söylerken, sağ ele geçirilen militanlar olduğunu ve onların her şeyi anlatacağını dile getirdi.

RADİKAL- Suriye'deki Kürt siyasi hareketi Demokratik Birlik Partisi (PYD) Lideri Salih Müslim, Doğan Haber Ajansı'na telefonda önemli açıklamalarda bulundu. Müslim daha önce, "Her şey gösteriyor ki Türkiye 'den sızmalar olmuş" ifadesini kullanmıştı. Ardından da PYD'nin silahlı kanadı olan YPG, DAEŞ militanlarının Türkiye'den girdiğine ilişkin ellerinde kesin bir delil olmadığını açıklamıştı.

Bu konudaki kuşkuların güçlü olduğunu öne süren Müslim, "Bizim de kesin bilgilerimiz yok. Bizim oradaki insanlarımızın bilgilerine dayanıyordu şimdiye kadar. Kuşkular var, gerçekliği araştırılıyor. Gelen militanların çoğu Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) giysileriyle sızmışlar. Demek ki onlardan bazıları yardım etmiş, ama nereden, nasıl geçtikleri araştırılıyor" diye konuştu. 

Salih Müslim'in iddiası: Kobani'ye sızma Türkiye'den


'KESİN BİR DİLLE KONUŞMAYALIM'

Müslim şunları söyledi:
- YPG öyle dememiş. Bunların kuzeyden Kobani'ye girdiklerini söylüyorlar. Kuzeyde neresi var? Bir sınır var. Yani Türkiye'den girmedikleri gibi kesin bir dille de konuşmayalım. YPG'nin sağ ele geçirdiği bazı DAEŞ militanları var şimdi bunlar her şeyi anlatacaklar. Bu nedenle kesin bir şey söyleyemiyorum şimdi.

Erdoğan'dan Kobani açıklaması: Lanetliyoruz


'TÜRKİYE'DE PYD'Yİ SUÇLAYAN AÇIKLAMALAR KUŞKULARIMIZIN DAYANAĞI'

- Militanların Türkiye'den geçtiklerine ilişkin iddialar) Kuşkular daha çok orada (Türkiye) çıkan beyanatlara, demeçlere dayanıyor. Gazete manşetlerinde PYD 'şöyle yapmış' suçlamalar, tehditler falan yapılınca insanlar artık sen bir şey yapıyormuşsun gibi görüyor. Ondan sonra da bu olay oluyor ve kuşkularımız ister istemez oraya gidiyor. Yakın zamanda her şey çözülür.

'HALKI TERÖRİZE ETMEYE ÇALIŞIYORLAR, KOBANİ'Yİ ELE GEÇİREMEZLER'

- Bu tür örgütler, halkı korkutmaya çalışıyor. Kalkıp böyle Kobani'yi tekrar ele geçirmeye imkanları olamaz artık. Bunu ne yapabilirler ne düşünebilirler. Bu tür eylemler ise, oradaki halkı terörize etme, kışkırtma amaçlı. 

(Esma ÇAKIR-DHA)

 


  http://www.radikal.com.tr/138589713858973

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - isakent

  Abd'nin desteği olmadan Ayn el Arab kasabasını koruyamayan adamlar devlet kurma hayali kuruyur

  DAEŞ kobaniden çekilirken geri geleceğini açıklamıştı. - nese2010

  Siz de gerekli önlemi alsaydınız. Amerika Iraktan intihar saldırısında kullanmak için humwee getirdiklerini ve bu arabalara patlayıcılar yükleyip saldırı yaptıklarını kobanide de benzer bir saldırı yapabileceklerini açıklamıştı. Önlem alsaydınız. Herkes uyarmış sizi. kobaninin batısındaki cerablusu almak için bahane üretiyorsunuz muhtemelen zira DAEŞ kobaniye ordan girmiş.

  gerçekle yüzleşmeye hazır olalım - efeg27

  Olayın nasıl olduğu nasıl planlandığı ve uygulandığı konusunda bilgimiz yok sadece okuduklarımızı yorumlayabiliriz. Ancak bizi ilgilendiren ülkemizin bir şekilde dahil olup olmadığıdır! bugüne kadar bizim hükümetin ve beraberindeki devlet kurumlarının davranışlarına bakarsak bir kısım sızmanın bizim taraftan olduğunu düşündürüyor, zaten sızmanın çok kolay yapıldığını Kobani kuşatmasın da görmüştük şaşırtıcı tarafı yok, o günden bugüne sınırımızdaki önlemlerinde değiştiğini sanmıyorum. Bu yüzden bu olayda vur-kaç taktiği düşünülmüş ve ülkemizden araçsız, silahsız geçiş yapılıp orada buluşulup gerekli ekipman sağlandıktan sonra eyleme girişilip fırsat olursa aynı yoldan geri dönüş düşünülmüş olabilir diyorum, klasik gerilla taktiği bunu gerektirir!