PYD: Rusya çözümden yana, Putin'in Esad'la görüşmesi normal

PYD: Rusya çözümden yana, Putin'in Esad'la görüşmesi normal
PYD: Rusya çözümden yana, Putin'in Esad'la görüşmesi normal
PYD Eş başkanlarının danışmanı Sihanok Dibo, Esad'ın Rusya'ya gerçekleştirdiği ziyaretin PYD tarafından 'normal' karşılandığını belirterek, Putin'in 'Esad hükümeti ve Kürt milisler dışında IŞİD'le savaşan yok' şeklindeki açıklamasının Kürt halkında büyük sevinç yarattığını vurguladı.

RADİKAL - PYD, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye lideri Esad'la görüşmesinde, "Esad hükümeti ve Kürt milisler dışında IŞİD'le savaşan yok" şeklindeki açıklamasının Kürt halkında büyük sevinç yarattığını belirtti. PYD meclis üyesi Sihanok Dibo, "Rusya ile teröre karşı birlikte hareket edebiliriz” dedi.

Sputnik'ten Hikmet Durgun'un haberine göre, Suriye'nin kuzeyindeki Rojava bölgesinde etkin olan Demokratik Birlik Partisi (PYD) heyeti, 19 Ekim’de Rusya'nın başkenti Moskova’da Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov’la görüştü. PYD Eş başkanlarının danışmanı Sihanok Dibo, temaslarda Moskova’da PYD temsilciliğinin açılmasının yanı sıra teröre karşı işbirliğinin de gündeme geldiğini söyledi. 

Times: Kürtlerin Rusya'yla yakınlaşması ABD'yi telaşlandırdı

ESAD GÖRÜŞMESİNİN HEMEN ARDINDAN

PYD Eş Başkanı Asya Abdullah ve Kobani Eş Başbakanı Enver Müslim'in de aralarında bulunduğu heyet, Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın resmi daveti üzerine 19 Ekim'de Moskova'ya giderek çeşitli temaslarda bulundu. Heyet, dün Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov’un yanı sıra muhalefetteki Adil Rusya Partisi’yle de bir görüşme gerçekleştirdi. PYD heyetiyle görüşmenin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad buluşmasının hemen ardından gerçekleşmesi dikkat çekti.

PYD heyeti, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov’la Moskova'da bir araya geldi.

TARİH HENÜZ NETLEŞMEDİ

Görüşmelerde PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, Rojava bölgesi için demokratik özerklik sistemini benimsediklerini bu kapsamda bu sistemi kabul eden herkesle görüşmeye hazır olduklarını söylerken Moskova'da ‘Demokratik Özerklik Bürosu’nun açılması konusunda anlaşma sağlandı. Tarihi henüz netleşmese de, Moskova’da ‘Rojava Kantonları Demokratik Özerklik Bürosu’nun yakın bir zamanda açılacağı belirtiliyor.

Putin Kral Salman'la görüştü

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın, Rusya’ya gerçekleştirdiği ziyaret ise PYD tarafından ‘normal’ karşılandı. Kobani Dışişleri Bakanı Yardımcısı İdris Nessan, Rusya’nın sorunun çözümünü istediğini ve tüm kesimlerle bu çerçevede görüşmeler yaptığını söyledi.

'PUTİN’İN SÖZLERİ KÜRT HALKINDA SEVİNÇ YARATTI’

PYD heyetinin Rusya temaslarıyla ilgili açıklamalarda bulunan PYD Eş başkanlarının danışmanı ve aynı zamanda PYD meclis üyesi olan Sihanok Dibo, Moskova yönetiminin, IŞİD’e karşı savaşta kendilerine büyük önem verdiğini söyledi.

Esad Moskova'da Putin'le görüştü

PYD’nin daha önce de resmi toplantılara davet edildiğini hatırlatan Dibo, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Esad hükümeti ve Kürt milisler dışında IŞİD’le savaşan yok” şeklindeki açıklamasının Kürt halkında büyük sevinç yarattığını da vurguladı. Suriye'deki krizin siyasal çözümünden yana olduklarının altını çizen Dibo, demokratik bir Suriye istediklerini ve bu kapsamda tüm kesimlerle görüşmelere hazır olduklarını  kaydetti.

'HALKIMIZ BU SİSTEMDEN MEMNUN'

Rusya'nın Suriye’deki hava operasyonlarını değerlendiren Dibo, “Rusya, IŞİD ve El Nusra’ya karşı çok etkili bir biçimde savaşıyor. Rusya ile teröre karşı birlikte hareket edebiliriz. Havadan teröre karşı savaşan Rusya, karada teröre karşı mücadele eden YPG ile ilişkide olabilir" dedi.

PYD’nin Telabyad'da demokratik özerklik ilan ettiğini de hatırlatan Dibo şöyle konuştu: “Bu sistemle halk kendi kendini yönetecek. Bu sistem Kobani’de Serekaniye, Kamışlı ve bir çok yerde uygulandı, başarılı oldu. Halkımız bu sistemden memnun.”

'Esad Moskova'ya bu rotadan gitti'

'RUSYA ÇÖZÜMDEN YANA’

Kobani Dışişleri Bakanı Yardımcısı İdris Nessan da, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın, yıllar sonra Rusya’ya ziyaret gerçekleştirerek Rusya lideri Vladimir Putin’le görüşmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Esad'ın Moskova ziyaretini normal karşıladıklarını belirten Nessan, şunları söyledi: “Rusya daha önce de birçok kez Beşşar Esad yönetimiyle görüştü. Rusya, Suriye sorununun çözümü için uluslararası arenada görüşmeler yapıyor. Rusya Suriye sorununun çözümünü istiyor. Görüşmenin de bu çerçevede gerçekleştiğini düşünüyoruz.” 

Fehim Taştekin yazdı. "Sürgüne değil Kremlin'e uçtu!"

PYD Eş Başkanı Asya Abdullah'ın Rusya ziyaretini de değerlendiren Nessan, "Teröre karşı uzun bir dönemdir mücadele veriyoruz. Rusya da terörle mücadele ediyor. Görüşmeler bu kapsamda yapılıyor. Teröre karşı işbirliğine ihtiyaç var. Umarız, uluslararası toplum hep birlikte teröre karşı mücadele eder" dedi.

ABD'den Rusya'ya kınama

RAKKA OPERASYONU HAZIRLIKLARI SÜRÜYOR

Nessan, IŞİD’in başkent ilan ettiği Rakka’nın kurtarılması için operasyon hazırlıklarının devam ettiği bilgisini paylaşırken, operasyonun zamanıyla ilgili bilgi vermekten kaçındı. 

Yapılan hazırlıkların yoğunlaştığını, Rakka operasyonunun yakın zamanda gerçekleşebileceğini ifade eden Nessan, Türkiye ’nin ‘kırmızı çizgi’ olarak ifade ettiği Cerablus bölgesine yönelik de operasyon hazırlığı içinde olduklarını söyledi.

Rusya'dan Suriye yalanlaması